| Aquarellaah a întrebat:

Am si eu o problema.
Mi-am pierdut buletinul de curand (l-am reinoit cu 3 luni in urma) si stiu ca, ca sa-l refaci trebuie sa aduci copie dupa certificat si contractul la casa.Doar ca data trecuta cand l-am facut, mi-au cerut ca propietarii casei, cei cu numele de pe contract, sa se prezinte personal.Chiar daca sunt majora, casa nu e pe numele meu.
Iar eu acum stau singura, in aceeasi casa, parintii mei (propietarii casei) fiind plecati in Anglia. Ce fac in privinta asta?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi urgent la Evidenta Populatiei, unde ti-au eliberat cartea de identitate.
Este posibil sa ti se elibereze o cartela provizorie pana ce-ti vin parintii acasa, dupa care sa-ti faci o cartela noua (daca nu o gasesti pe ceea pierduta.

| darrio2007 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa mergi la Evidenta Populatiei sa intrebi.

| Lioana a răspuns:

E nevoie de prezenta cel putin a unuia din proprietari daca vrei sa ai domiciliul in casa lor. Daca ei nu sunt in tara, poti sa-i rogi sa-ti trimita unul din ei acordul in scris facut in fata unui notar. Acelui act va trebui sa-i faci traducere legalizata.
Ai mai putea sa-ti faci buletinul cu domiciliul la alta adresa, unde proprietarii sunt in tara.