| ForevărTughedăr69 a întrebat:

Anul trecut mi-am facut cont pe ask.fm. In ultima vreme a devenit o mare prostie si m-am hotarat sa-mi STERG contul. Am intors internetul pe dos, dar nu am gassit nimic, singura solutie fiind dezactivarea temporara. Asadar, am trimis un e-mail celor de la ask.fm, cum ca as dori sa imi fie sters contul cu toate datele personale. Mi-au prezentat optiunea cu dezactivarea, pe care o stiam deja. Le-am trimis un alt e-mail, in care le-am spus ca vreau sa imi stearga contul definitiv, iar drept raspuns am primit: "Unfortunately, it is impossible to delete your account completely, you can only deactivate it." Din cate stiu eu, la cerere, site-urile sunt obligate prin lege sa elimine datele personale ale unui user. Ce ar trebui sa fac in aceasta privinta? Idei? Multumesc celor care au avut rabdare sa citeasca tot"

1 răspuns:
neluL
| neluL a răspuns:

Majoritatea site-urilor nu sunt obligate să şteargă conţinut, fără o solicitare legală. Deci, se cere o solicitare legala, adica o hotarare judecatoreasca, altfel nu exista obligativitatea. Cele mai multe o vor face totuşi, la o solicitare politicoasă, care explică motivele cererii, fie că este vorba de posturi neadevărate, care-ţi pot afecta reputaţia sau îţi pot pune piedici la un interviu de angajare, de exemplu. Chiar dacă politica site-ului este să nu şteargă niciodată nimic, poţi solicita ca numele să-ţi fie înlăturat sau conţinutul blocat, astfel încât să nu fie găsit de motoarele de căutare. Pentru ca modificările făcute să fie actualizate rapid, iar rezultatele căutării să „uite" conţinutul şters, poate fi folosit instrumentul de înlăturare a URL-urilor oferit de Google, singura condiţie fiind să deţii un cont Google, pentru a utiliza opţiunea. Poate fi şters din rezultatele căutării atât conţinutul propriului site, cât şi cel de pe altele.
https://support.google.com/websearch/troubleshooter/3111061?hl=en&rd=1

Succes!