| Alinaili a întrebat:

as dori sa aflu cum pot avea un blog / site cu filme online, dar sa fie LEGAL?
Ae poate castiga din click-uri?
Multumesc mult

Răspuns Câştigător
| JustCosmin a răspuns:

Ai dreptul sa publici pe internet un film doar daca ai drepturi de autor asupra continutului video. Atata vreme cat nu ai, ceea ce vrei tu sa faci, este ilegal.
Se poate castiga din click-uri, dar daca vrei sa castigi bani din click pe un blog, e foarte greu, ca o parte din bani se duc la domeniul blogului. Daca nu vrei sa imparti banii cu nimeni, iti cumperi un domeniu al tau si te orientezi spre ceva legal.

4 răspunsuri:
| Alinaili explică:

Multumesc pentru raspuns, se pare ca numai JustCosmin a inteles intrebarea mea si m-a lamurit.

| JustCosmin a răspuns (pentru Alinaili):

Ma bucur ca te-am putut ajuta. Sper sa reusesti sa gasesti ceva util de facut. Daca ai putina imaginatie, poti gasi ceva de facut. Uite, de exemplu, poti cauta niste prieteni si cu ajutorul lor sa faceti o echipa si sa lucrati la un proiect de promovare a evenimentelor de la tine din oras. Cumparati un domeniu si incepeti treaba. Puneti pe site reclame de la google adsense, va inregistrati la google adwords si atrageti persoane pe site si castigati si din vizite, nu numai click-uri.
Na, acum vezi tu, eu ti-am dat o idee, nu e nevoie sa o pui in practica (trebuie sa ai in vedere si concurenta). Bafta.

| Alinaili explică:

JustCosmin,ideea ta e ok pentru mine, dar din pacate nu sunt in tara si ioc prieteni aici, sunt in Germania si vreau sa fac ceva sa-mi ocup timpul, inca nu pot lucra deoarece am bebe mic acasa.
Am auzit ca Google Adsense nu ar fi profitabil.
Momentan detin un blog culinar, dar merge greu tare deoarece nu am timpul necesar sa ma ocup de el si castigam cate 80 centi pe luna.
As putea face reclama unui restaurant (cu acordul patronului) dar in acelasi timp sa castig ceva? Restaurantul respectiv detine deja o pagina web

| JustCosmin a răspuns (pentru Alinaili):

Pentru un blog nu stiu cam cati patroni ar fi dispusi sa-si puna banner si sa mai si plateasca pentru asta. Daca ai pune banner-ul unui restaurant, nu poti cere mai mult de 1$/Luna, pentru ca nu cred ca ai asa multe vizite. Adsense nu e profitabil pe Blog, am si eu unul si am reclame Google, dar merge slab de tot. Daca tot esti in Germania, uite o idee, poate acolo merge: iti faci un cont pe youtube si poti pune video cu diferite retete (faci tutoriale de cum se fac mancarurile din retetele tale sau ale altora testate de tine) si pui reclame de la Google pe Youtube. (am vazut des reclame de la Google pe Youtube, dar sincer nu stiu cat se castiga). Poti cauta pe net sa te documentezi despre asta si daca e mai rentabil decat blogul, poti incerca. Pe Youtube, ca sa nu ai probleme de copyright, sa incerci sa nu folosesti muzica pe fundal daca o sa incerci ideea. Atat stiu, ca pentru a primi reclame de la Google, trebuie ca materialul publicat, sa-ti apartina.