| ridhimagupta a întrebat:

Buna as vrea sa stiu care sunt coditiile de a detine o arma

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de arma, pentru unele iti trebuie permis, pentru altele autorizare si pentru altele notificare. Pentru toate trebuie sa ai varsta de cel putin 18 ani.
Detalii gasesti in L.295/2004, republicata in 2011 sau pe site-ul oficial al Politiei romane.

3 răspunsuri:
| PedoBarbie a răspuns:

Trebuie să ai +18 ani şi să deţii permis de port armă pentru care dai teste ca la cel de conducere auto.

| Sollz a răspuns:

Pai te poti duce la politie si afli toate detaliile.

| xXStefanShowXx a răspuns:

Conditiile de a detine o arma e sa ai permis de tir(nu masina)