| wedsafsfd a întrebat:

As vrea sa stiu dupa cat timp o cladire abandonata intra in proprietatea statului. Multumesc.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista prevazut un anumit termen special pentru Stat. Si Statul, ca orice subiect de drept, poate obtine bunuri imobile prin uzucapiune (prescriptie achizitiva) dupa 5 ani ori 10 ani de folosire netulburata a bunului, prin atribuirea succesiunilor vacante (cele la care nu exista mostenitori legali ori testamentari sau acestia renunta la mostenire) si prin renuntarea la dreptul de proprietate, renuntare inscrisa in Cartea Funciara. Numai bine!