| SpigiBb a întrebat:

Buna,asta seara am luat o amenda, si nah nu vreau sa stie parintii ca ii cam mare, oare are ceva daca o rup si nu o mai platesc? ce se poate intampla?

Răspuns Câştigător
| BrD a răspuns:

Daca fugi azi sa o platesti, platesti doar jumatate din ea, deci iesi mai ieftin (adica daca o platesti in 48h, se reduce la jumatate).
Daca nu o platesti, va veni pe impozit la casa si cand se vor duce ai tai sa plateasca impozitul, vor vedea amenda.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui pentru ce-ai luat amenda. Daca nu o platesti in maximum 30 de zile se trimite la organul fiscal si acesta o sa demareze executarea silita.
In cazul unor amenzi, de exemplu cele la circulatia rutiera, se poate plati jumatate din minim in 48 de ore.
Daca ai peste 18 ani si nu te pot executa silit, amenda se poate transforma, de catre instanta de judecata, in ore de munca in folosul comunitatii.

| Oana92 a răspuns:

O sa afle de ea cand o sa mearga sa plateasca impozitul.

| IloveME a răspuns:

Depinde si pentru ce ai luat amenda.
Poate pe momentul apropiat nimic, nu stiu sigur cum este in Romania dar aici iti creste si daca nu o platesti intr-un timp de 2 ani ti-o trage din salariu!
Mai bine fa tot posibilul si plateste-o! din auzite romanii sunt foarte stricti cand este vorba de amenzi., sa nu vina politia la tine acasa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O primesti prin posta inapoi dar dubla.

| LIN2010 a răspuns:

Daca vrei neaparat sa nu afle parintii(desi nu-ti recomand, sinceritatea te ajuta sa intretii increderea)atunci trebuia sa o achiti (in 48 de ore vei plati doar jumatete din minimul amenzii stabilite in procesul verbal). Succes

| Alexander121 a răspuns:

Daca este amenda contraventionala nu este ncio o problema statu o sa si-o traga din ce o sa o traga din salarul tau..treptat sau pe 10 ani depinde...pnm...daca e penala da trebuie platita mai aduni 4-5 amenzi penale si ne scrii de la.

| Mihai_R?ileanu_1991 a răspuns:

Degeaba o rupi ca e inregistrata la primarie si cand o sa aiba treaba pe acolo o sa ii zica

| Anamaria2002 a răspuns:

Spunele direct mai bine spui adevarul.

| ROmaryamPAK a răspuns:

Eu stiam k daca iei o amenda pentru ca nu ai bilet daca nu o platesti se dubleaza iar daca tot nu o platesti ti-o baga la impozitul casei ..nushh cat d adevarat e dar eu am luat amenda pe tranvai d muuuult tare si am luat si una d la politie pentru deranjara ordinii publice ( nu eu am facut galagie tongue laughing ) vreo 2 milioane lei dar nici in ziua d azi nu a venit nici o politi la usa mea si sunt ani buni d atunciwinking