| Biancasata a întrebat:

Buna, astăzi a fost cea mai urâta zi din viața și nou … mama mea locuiește in aceeași curte cu fratele ei, au case separate. Astăzi el și cu încă un frate de al iei au luat-o la bătaie, au ștrangulat-o era sa o omoare dacă nu chemam poliția. Ce pot face sa ii bag unde este locul? Lor li s-au dar citații iar eu sunt hotărâtă s-o duc pe mama la un medic legist. Nu au acte pentru casa nici unul și asta e o problema fiindcă mi-e frica sa mai stea si acolo. Sa ii caut o chirie ma gândisem, dar mama nu vrea sa plece din căsuța ei amărâtă fiindcă a băgat bani. Dacă știți pe cineva din Pitesti sau la cine as putea apela sunt disperata

29 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Medicul legist, poliție, asistența socială.

| Lioana a răspuns:

Daca fratii ei sunt violenti e bine ca mama ta sa evite certurile.
Trebuie sa faceti succesiunea. Toti fratii au dreptul la mostenire in cote egale. Dupa ce faceti succesiunea puteti inscrie si casele in cartea funciară daca sunt construite inainte de 2001. Va spune notarul sau un avocat ce trebuie facut in acest sens.

| Sophieka a răspuns:

Apelati la un avocat bun si puneti presiune pe politie sa faca ceva cu handralaii astia daca e situatia adevarata.

| SharpEagle a răspuns (pentru Sophieka):

Avocat doar daca vrea sa-i dea in judecata, in civil. Altfel, avocatul ei este chiar...procurorul. Plangere la politie, dosare penale, amenzi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SharpEagle):

@1997: Stai bah, dumnezo' nu exista si ma-sa e PE PROPRIETATEA EI! Eu daca vin la tine la usa si te bat o data-de doua ori, eventual iti amenint sotia/copiii, pleci si imi lasi cheile de la casa, sau suni la politie?

| SharpEagle a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu e pe proprietatea ei. E o proprietate a mamei lor, a bunicii initiatoarei. Care bunica a decedat iar descendentii ei n-au facut inca succesiunea. Costa si aia...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SharpEagle):

Hmmm, mdah, se prea poate sa ai dreptate. Oricum, e si terenul ei pana la urma. Ca nu au facut succesiunea, ***...

| 1997onur a răspuns:

Doamne lăsai dracu de bani mutațivă tu și mama ta bine ca scăpată din mâinile la așa oamenii mutațiva de acolo și nu te mai stresa sai bagi unde le este locul stai liniștită Dumnezeu vede tot cu adevărat ce se întâmplă important este ca scăpată mama ta și este bine și va puteți muta într-un loc normal fără ceartă și scandale

| SharpEagle a răspuns:

Ca sa inteleg: mama ta locuieste cu fratii ei (2) in aceeasi curte? Si au batut-o? Nu s-a inteles prea clar din: "mama" si "fratele lui"...
Dar terenul al cui este? Inteleg ca e un singur teren pe act, pe care sunt construite mai multe case, doua dintre ele (ale fratilor) fiind construite fara autorizatie, nu?

| Biancasata explică (pentru SharpEagle):

Nu celălat sta in alta parte și a venit pe acolo și celălat sta in curte cu ea in case diferite. Nu au nici o autorizație tot terenul este pe numele mamei ei dar este decedata nu s-a făcut taxa de succesiune

| SharpEagle a răspuns (pentru Biancasata):

Exact cum mi-am imaginat: succesiune inca nefacuta. Si probabil ca asta a fost motivul de scandal, nu? Ai aflat de la ce s-au luat, mai in detaliu?
In alta ordine, medicina legala si politie. Iar fratelui care nu sta in curte ordin de restrictie.

| SharpEagle a răspuns (pentru Biancasata):

Inca un detaliu. Zici "terenul este pe numele mamei ei".
Inteleg ca nu e si mama lor, a celor doi frati agresori? Adica, sunt fratii ei vitregi?

| Biancasata explică (pentru SharpEagle):

Nu sunt frati vitregi. M am referit ca este pe numele decedatei tot

| SharpEagle a răspuns (pentru Biancasata):

Deci, de la succesiune s-au certat?

| Biancasata explică (pentru SharpEagle):

Nu. De la utilități. Cum ca mama ar consuma foarte multă apa și vrea sa ii dra și mai mulți bani ca și cum suplimentar.

| SharpEagle a răspuns (pentru Biancasata):

Foarte bine, sa-l mai dea si pe goarna ca n-are casa cu autorizatie de constructie.
Cumpara-i mamei tale un contor de apa, e ieftin. Il montati la robinetul general din casa. Cand vine factura, se fac calculele: mama plateste ce afiseaza in casa, dobitocul de frate-su plateste diferenta dintre contorul de la poarta si cel din casa.
Deci, du-o cat poti de rapid la medic legist. Are martori, au vazut vecinii? Are si urme, ceva?

| SharpEagle a răspuns (pentru Biancasata):

De exemplu, "saptej" de lei: https://www.dedeman.ro/....../p/2010941

| SharpEagle a răspuns (pentru Biancasata):

Uite si contor digital, daca vrei sa-i pui si d-asta. Aceeasi metoda de calcul. Trebuie pus de electrician, se pune dupa contorul actual, care banuiesc ca e afara pe casa sau langa poarta.
https://www.dedeman.ro/....../p/1030357
Probabil ca s-or gasi si mai ieftine, am luat ce mi-a iesit la mana...

| Biancasata explică (pentru SharpEagle):

Nu știu la ce te referi nu are deloc lumina ea in casa decât un fir tras și atât. Trebuie mers la enel Fiindcă handicapatul mintal așa vrea

| SharpEagle a răspuns (pentru Biancasata):

"nu are deloc lumina ea in casa decât un fir tras și atât"
Presupun ca te referi la el, nu la casa batraneasca, principala.
Pai, da, asa e si normal sa aiba. Dar ca sa poti face diferenta intre cat consuma unul si cat consuma celalalt, mai aduci un contor. Nu stiu daca merge cu enel inainte de succesiune si receptia facuta la casa noua, a fratelui. Ca atare, cumperi acel contor digital si-l montezi in casa la mama ta. Contorul vechi, principal, va contoriza totul al comun, inclusiv ce consuma fratele in casa cea noua. Iar la final de luna se face scaderea intre ce afiseaza cel principal si ce afiseaza cel din casa unde sta mama ta, cel pe care-l montati voi (electricianul). Diferenta va reprezenta consumul fratelui.

| SharpEagle a răspuns (pentru Biancasata):

Si nu, nu recomand sa-l montati la fratele ei in casa, ca scarba l-ar putea deconecta cand vrea muschiul lui si s-ar lega pe direct din cand in cand.
Adica, ar consuma fara sa fie inregistrat consumul. Care, normal, va fi considerat ca a fost facut de mama ta...

| Biancasata explică (pentru SharpEagle):

Știu ce zici … problema este ca nu are cine sa o ajute pe ea am luat o la pitesti vreau sa ii caut chirie dar nici acolo nu vreau sa pună ăla stăpânire

| Biancasata explică (pentru Biancasata):

E foarte complicat iar probleme mele nu se rezolva pe TPU. Îți mulțumesc pentru toate răspunsurile nu știu ce am sa fac

| SharpEagle a răspuns (pentru Biancasata):

"probleme mele nu se rezolva pe TPU. Îți mulțumesc pentru toate răspunsurile nu știu ce am sa fac"
Pai, normal ca nu se rezolva pe TPU, se rezolva in viata reala, de catre tine. Aici primesti doar idei, pe care poti alege sa le folosesti sau nu. Acuma... daca ti se pare prea complicat si vrei metoda usoara, ma tem ca ea nu prea exista.
Aduna-te, mobilizeaza-te, fa-ti o lista de probleme, de prioritati si trateaza-le pe rand, dupa un plan bine stabilit, cu varianta "A", varianta "B" in cazul in care nu merge "A" samd.
Te vad cam demotivata, cam... lenesa, nu stiu cum sa zic. Fii tare, fii mai razboinica! happy
Solutii sunt, dar implica efort si creativitate.

| SharpEagle a răspuns (pentru Biancasata):

"am luat o la pitesti vreau sa ii caut chirie"
Atentie mare, ca la succesiune conteaza daca a plecat sau nu de la proprietate, daca nu a mai ingrijit-o. Iar fratii ei vor putea invoca oricand acest lucru si vor mosteni mai mult, daca nu chiar tot, in ideea ca pot miza pe motivul ca ar fi abandonat bunul mostenit, ca nu s-a mai interesat de el. Deci, mare atentie.

| Biancasata explică (pentru SharpEagle):

Pai spune mi tu ce sa facă sa o onoare acolo? La Apa deja nu mai are acces iar lumina nu prea mai cred ca o sa dureze mult. Înțeleg ca nu trebuie lăsat și sa plece. dar mi e teama pentru ea

| Biancasata explică (pentru Biancasata):

Omoare

| SharpEagle a răspuns (pentru Biancasata):

Ca sa poti avea un argument pentru parasirea proprietatii, trebuie sa oficializezi incindentul, sa-l documentezi. Deci, ai nevoie sa chemi politia si sa faci o plangere. Daca poti insoti plangerea si de adeverinta de la medicina legala e si mai bine.
Dupa care o iei de acolo (daca simti ca altfel nu se poate, desi am asa o impresia ca o sa se cam cace pe ei fratiorii aia doi) si faceti cumva rost de bani pentru demararea succesiunii. Insa vei avea munca de convingere si cu cei doi (sau toti mostenitorii, cati or fi). Trebuie sa aiba si ei bani si sa va si intelegeti la bunuri.
Daca nu va intelegeti, atunci exista succesiunea pe cale judecatoreasca.
Treaba e asa: cel care ramane pe proprietate va trebui sa-i despagubeasca pe ceilalti care pleaca. Fie printr-o suma de bani (dupa ce se evalueaza proprietatea de catre evaluator), fie prin renuntarea la alte bunuri intrata la masa succesorala, in functie de cum se inteleg la notar sau daca e la judecator, in functie de ce se decide acolo.

| PieptulPuiului a răspuns:

Du-o maine la medic! Sa-i dea naibii de bani. Ia ONG-urile la rand.

Nu stiu daca ajuta link-ul asta, dar cauta asociatii care se ocupa de cazuri sociale, trebuie sa existe o solutie.

https://www.cjarges.ro/......8c886dd064