| anonim_4396 a întrebat:

Azi mi-am uitat cardul RATB (si din pacate nu am avut nici buletinul la mine) si a trebuit sa platesc suprataxa de 50 RON. Am primit cardul rosul dar fara chitanta (doamnele s-au facut nevazute in mai putin de zece secunde)! E adevarat ca ti se poate anula suprataxa sau era vorba doar de amenda (ori este doar un zvon nefondat)? Si e normal sa nu primesti chitanta sau acum totul este inregistrat si nu mai este nevoie (am mai auzit tousi de cazuri in care nu s-a primit chitanta)? Si daca am fost pacalita ce as putea sa fac, sau n-are rost sa ma agit pentru doar 50 de lei tinaind cont ca i se poate intampla oricui... si a fost si vina mea?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, chiar a fost vina ta, pentru ca nu ai avut abonamentul si amenda ai primit-o pe drept.
Ca ai platit-o dar nu ai luat chitanta, este iarasi vina ta, ca nu ai cerut chitanta!
Nu exista nici o lege care sa anuleze o amenda luata pe drept!

| Mihai56t a răspuns:

Dupa legea pe care o avem, tu ai gresit.
Si eu am primit acea amenda de 100 RON!
"Amenzile" astea, si le dau ca sa isi bage banii in buzunar.
Daca ar fi fost ceva pe bune, ar fi dat o chitanta.
Si cum ti au dat ei amenda, daca tu nu le ai dat nici un buletin?
Pe ce nume ti au dat ei amenda?
Fara un nume complet ai CNP, nu se poate efecta o amenda adevarata ca la carte.
O amenda corecta este inregistrata in baza lor de date.
Nu te mai du pentru aia 50 de lei, penteu ca nu vei castiga in fata legii niciodata!
Dar altadata, nu le mai da nici un ban lor ai nu ii lasa sa te controleze!
NU AU DREPTUL SA TE CONTROLEZE!
Spune le sa iti dea amenda prin ANAF, sa iti vina instiintare acasa.