| Marian_Tiganus_1976 a întrebat:

cum pot afla daca o persoana e decedata, si cind a decedat? exista vreo baza de date sa verific pe net? s-au cum sa aflu?

2 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Poți afla, dacă ești din același oraș cu al său. Te duci la administrația cimitirului, spui numele complet, al persoanei căutate și o caută în baza lor de date, pe motiv că vrei să-i afli locul de veci... Dacă nu o găsește, înseamnă că trăiește.
Multe cimitire dispun de un calculator public, unde poți afla singur numele persoanei căutate. Și în orașul meu a fost instalat, însă a fost defect, încă din prima zi. E foarte ciudat aparatul, tastele sunt ca și moarte (ca și gazdele, de altfel), funcționează numai dacă te comporți "războinic" cu el. E nevoie de o lovitură de ciocan, ca să poți tasta o literă. Ori, trebuie să dispui de niște degete 'strong'. : ))

| mazzylazzy a răspuns:

In mod normal decesul trebuie sa fie inregistrat undeva, dar nu sunt 100 % sigura ca aceste informatii sunt valabie pe internet, insa puteti incerca pe Google sa scrieti fie numele persoanei respective, fie a cautati Decesele din orasul respectiv, cred ca un rezultat care sa va lamureasca trebuie sa existe. Mult succes va doresc!