| Daniela25wtfd a întrebat:

Exista o baza de date unde pot afla daca o persoana este posesoare de permis auto? Unde ar trebui sa caut? Doar cu cnp.ul

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o asemenea baza de date publica, este numai pentru uzul organelor de politie si a organelor judiciare.

| darrio2007 a răspuns:

Exista dar nu oricine are acces la ea. Doar anumite organe abilitate sa poata face asta.

| johnnny123 a răspuns:

În ce calitate vrei tu să ai acces la informațiile astea?

| REMiXPaLTaLK a răspuns:

Iti raspund printr-o alta intrebare : Pentru ce ai nevoie sa stii daca o persoana are sau nu permis de conducere?, adica la ce iti foloseste informatia? - in principiu aceste date nu au caracter de secret stric confidential cum sunt datele personale ale tale ca identitate si propietati sau date bancare. Daca stii sau nu cine din Romania are sau nu permis de conducere iti poate folosi doar la o statistica, in rest nu ai ce face cu aceste date fiindca nu iti folosesc la nimic. Interesant mai mult este sa stii informatiile cine are suspendat permisul temporar si de ce si cine al are anulat si de ce = ia gandestele la asta - astea sunt informatii interesante care sunt oleaca mai confidentiale. Insa la Politia Rutiera poti face o cerere justificativa de ce vrei sa stii daca acea persoana are sau nu permis, adica pentru ce iti trebuie informatia asta daca are sau nu - si o sa ti se spuna daca are sau nu - alte date de pe permis nu vei obtine.