| AndreeaDeeaDs a întrebat:

Cum se poate reabilita cazierul? De exemplu, daca o persoana a primit inchisoare cu suspendare 2 ani, o sa o afecteze la locul de munca? Cum poate sa dispara? Si dupa cat timp?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vei fi reabilitat de drept si pedeapsa va fi stearsa din cazierul judiciar, bineinteles daca nu comiti o alta infractiune, conform Codului penal, citez:
"ART. 165.Reabilitarea de drept
Reabilitarea are loc de drept în cazul condamnării la pedeapsa amenzii, la pedeapsa închisorii care nu depăşeşte 2 ani sau la pedeapsa închisorii a cărei executare a fost suspendată sub supraveghere, dacă în decurs de 3 ani condamnatul nu a săvârşit o altă infracţiune.
ART. 167.Calculul termenului de reabilitare
(1)Termenele prevăzute în art. 165 şi art. 166 se socotesc de la data când a luat sfârşit executarea pedepsei principale sau de la data când aceasta s-a prescris.
(4)În caz de suspendare sub supraveghere a executării pedepsei, termenul curge de la data împlinirii termenului de supraveghere."
La locul de munca poate afecta doar daca este prevazuta o conditie ca persoana sa nu aiba condamnari.