| Nimeni1203 a întrebat:

Salut, am fost acum 2 ani la o petrecere si eram rezerva la locul de munca, am fost chemat in timp ce eram acolo la serviciu si m-am dus, aveam alcoolemie mare bineinteles, am fost prins, am avut procesul etc, iar acum am primit hotararea si am primit 1 an si 3 luni in control judiciar, inchisoare cu suspendare, cateva chestii de plata etc, daca fac recurs imi poate scadea pedeaspa sau risc sa primesc inchisoare cu executare?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu pot spune exact, nu eu o sa judec recursul, daca il faci.
Ipotetic pot spune ca sunt posibile 3 solutii:
-sa faci executarea pedepsei in inchisoare (daca face recurs procurorul) ori sa ti se mareasca pedeapsa sub supraveghere.
-sa se pastreze pedeapsa de la fond:
-sa ti se micsoreze pedeapsa sub supraveghere.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In recursul tau nu se poate mari pedeapsa, dar se poate mari daca face recurs si procurorul.

| Nimeni1203 explică (pentru Ioandelasal):

Si spre exemplu la pedeapsa mea crezi ca ar mai face? si ar mai bate capul atat?

| Nimeni1203 explică (pentru Ioandelasal):

Ok, multumesc frumos, o sa ma consult si cu avocatul, el stie mai bine si o sa iau in considerare si spusele voastre

| Ioandelasal a răspuns (pentru Nimeni1203):

Nu pot spune exact, nu eu o sa judec recursul, daca il faci.
Ipotetic pot spune ca sunt posibile 3 solutii:
-sa faci executarea pedepsei in inchisoare (daca face recurs procurorul) ori sa ti se mareasca pedeapsa sub supraveghere.
-sa se pastreze pedeapsa de la fond:
-sa ti se micsoreze pedeapsa sub supraveghere.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Riști.

| RaduRobertRO a răspuns:

La recurs poate fi oricum, fiind cu suspendare eu zic sa stai in banca ta, mai bine nu are ce fi,

| Nimeni1203 explică (pentru RaduRobertRO):

Cititsem undeva ca nu se poate marii pedeapsa, doar sa se micsoreze sau sa ramana aceeasi dar nu scria daca era la recurs sau altceva si vreau sa fiu sigur, o sa iau in considare