| alexandrubt13 a întrebat:

Daca ai deschis un magazin cu profil drogherie ai voie sa vinzi si pastile paracetamol, extraveral, distonocalm si altele dar in special din astea mai de uz general sau numai pastile sau ceaiuri din farmacia naturista?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a vinde medicamente ai nevoie de o farmacie si cel putin un farmacist (persoana care a terminat o facultate de farmacie).

| alexandrubt13 explică (pentru Ioandelasal):

Situatia este ca cine a deschis a terminat scoli din astea private de asistenti de farmacie dar e bata si cu probleme un pic cu capul de mica dar fiind fata de popa si cu pile a deschis drogherie si parintii o supravegheaza si pe langa asta vinde si medicamente din astea

| alexandrubt13 explică (pentru Ioandelasal):

Nu e nici o farmecista e o simpla asistenta terminata pe la privat si dusa cu capul cu probleme psihice de mica dar drogheria e de paravan si vinde si medicamente totusi cineva o aprovizioneaza tot o farmacista care are iun depozit de medicamente sau lant de farmacii

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai angajat un farmacist si ai CAEN si de farmacie, poti vinde medicamente. Estraveralul si distonocalmul nu sunt medicamente de uz general, sunt medicamente care se dau numai pe reteta, supuse unor conditii speciale.

| MihaiNicu23 a răspuns:

La drogherie poti vinde cam orice fel de pastile in afara de antibiotice.