| Alina13blabla a întrebat:

Daca am facut scoala de soferi in alt judet -Pitesti( am viza de flotant acolo) si am luat sala, dar am picat orasul, acum as vrea sa dau examenul practic( traseul) unde am dimicilul stabil - Constanta. Ce trebuie sa fac exact?
Va multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate, ambele examinari (teoretica si practica) trebuie facute in acelasi loc, conform Ordinului MAI nr.268/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.3.(1) Examinarea se efectuează de către serviciul public comunitar pe a cărui rază de competenţă teritorială:
  a) candidatul îşi are domiciliul sau reşedinţa în sensul art. 23^1 alin. (2) din ordonanţa de urgenţă;
(3) Examinarea, atât la proba teoretică, cât şi la proba practică, se efectuează la acelaşi serviciu public comunitar."

2 răspunsuri:
| Alina13blabla explică:

Deci trebuie sa dau aici iar proba teoretica, si dupa aia cea practica? Sau trebuie sa fac scoala din nou aici?
Mersi.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alina13blabla):

Va trebui sa dai si proba practica in Pitesti, proba teoretica nu se mai repeta.
Doar daca depasesti termenul de 1 an de la terminarea scolii de conducere, fara sa obtii permisul, va trebui sa faci iarasi scoala de conducere.