| StLav a întrebat:

Daca cineva a beneficiat de ajutorul de insertie insa intre timp a iesit la pensie la limita de varsta(45) de ce i se impune returnarea banilor pe perioada de dupa pensionare, pensia nu este tot un venit impozabil?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deoarece stimulentul de insertie nu se cumuleaza cu pensia si se acorda doar celor care se reintorc la lucru inainte de expirarea perioadei concediului pentru ingrijirea copilului, pe perioada ramasa si lucreaza in aceasta perioada.
Ori, pensionat fiind, nu lucrezi.

| StLav explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles. Va multumesc pentru raspuns!