| alexandru899 a întrebat:

deci am o nedumerire, ce parere aveti de vecinii care isi renoveaza o data pe an sau destul de rar apartamentul? Fiindca ca tot omul am facut o mica renovare tinand cont de orele de liniste si fara sa utilizez bormasina si la cateva minute ma trezesc cu 1 vecin si o vecina(care se inteleg bine, de la un etaj inferior)ca ma viziteaza sa ma intrebe de ce mi-am gasit acum sa fac niste mici reparatii? Asadar exista prevazut in lege ore cand poate omul sa isi faca renovare in casa sau cum trebuie procedat cu asa vecini intelegatori?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista prevazut asa ceva, totul tine de raporturile de vecinatate si de grija fiecaruia de a nu conturba orele de odihna ale celorlalti. In schimb exista prevazute cateva contraventii de conturbare a linistii publice, prevazute in Legea nr.61/1991, republicata in 2011, citez:
"25) tulburarea, fãrã drept, a liniştii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigãte sau larmã;
26) tulburarea liniştii locatarilor între orele 22, 00-8, 00 şi 13, 00-14, 00 de cãtre orice persoanã prin producerea de zgomote, larmã sau prin folosirea oricãrui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuinţele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinaţia de locuinţe ori situat în imediata vecinãtate a acestora;
27) organizarea de petreceri cu caracter privat şi utilizarea de aparaturã muzicalã la intensitate de naturã a tulbura liniştea locuitorilor, în corturi, alte amenajãri sau în spaţiu neacoperit, situate în perimetrul apropiat imobilelor cu destinaţia de locuinţe sau cu caracter social, în mediul urban;"
Daca ai grija sa nu savarsesti vreo fapta care sa se incadreze in cele 3 contraventii nu este nici o problema. Discuta si cu vecinii, solicita-le intelegere si cere-ti scuze pentru ca o sa-i deranjezi putin, stii zicerea "Vorba dulce mult aduce!" Numai bine!

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Stai linistit, in orice comunitate de romani se trezeste cel putin unul sa comenteze la astfel de faze. Si de obicei e exact ala care tocmai a terminat de renovat, a daramat trei ziduri si a ciocanit trei luni de la 6 dimineata la 11 noaptea.

| PinkPanther a răspuns:

Cred ca vecinii tai exagereaza, dar m-ar interesa si pe mine niste prevederi caci si eu incep saptamana asta niste renovari la apartament si desupra mea am niste nebuni, nu m-ar mira sa faca scandal

| littlebluebutterfly a răspuns:

Nu ai noroc de niste vecini de treaba. Ar trebui sa inteleaga ca trebuie sa iti renovezi apartamentul, toata lumea face asta la un moment dat si daca ai facut-o la o ora rezonabila, nu ar trebui sa se planga.