| pitbull93 a întrebat:

Deci ieri cand mergem acasa in statia de autobuz a venit unu la mine cu care aveam ceva probleme de mai demult, el vroia sa ma bata mi-a dat o palma, vroia sa dea in continuare, eu am avut un box(rozeta) in buzunar si l-am lovit de cateva ori in cap de o loato la fuga. Am mers la politie si tot mie mi-au facut amenda cu toate ca am facut autoaparare, si akla era cu mult mai mare ca mine, Ala sia scos zile de alea de la spital si eu acum trebuie sa i dau 1000 euro. este corect? el a inceput la mine, ce as putea sa fac? va rog ajutati-ma

Răspuns Câştigător
| BiuL a răspuns:

Nu-i baga in seama pe cei care au comentat aiurea pe aici. Ideea e cam asa, pentru a fi in legitima aparare e necesar ca apararea sa fie PROPORTIOANALA cu atacul, iar tu ai cam depasit limita legitimei aparari, e drept ca ai fost speriat insa asta e legea, deci cum spune si cel dinaintea mea cel mai bine e sa incerci sa te impaci cu "victima", desi daca e vorba de loviri si alte violente, actiunea penala se pune in miscare doar la plangerea prealabila a victimei. A depus plangere? Si cate zile a stat la spital? Daca ai scapat doar cu amenda e ok, au considerat ca fapta ta nu are pericolul unei infractiune, dar banii aceia, ti l-a cerut batausul in particular sau cum? Nu-i da niciun ban deocamdata, cel mai bine vb cu un avocat.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai scapat usor daca ai fost doar amendat. De fapt tu ai comis infractiunea de lovire si alte violente(art.180 Cod penal), cu depasirea limitelor legitimei aparari, respectiv la o palma ai ripostat cu o arma alba. Daca nu te impaci cu respectivul cred ca o sa fii cercetat si trimis in judecata pentru acea infractiune. O sa beneficiezi de o circumstanta atenuanta, dar tot esti vinovat. Numai bine!

| Flav a răspuns:

Presupun ca nu avea probleme cu tine degeaba, deci nu esti nici tu picat din cer. Nick ''pitbull'', ai in buzunar ''unelte'' care sa te ajute pentru autoaparare, adica parca asteptai deja, l-ai lovit de cateva ori, dar suficient cat sa-i provoci leziuni ca sa-i scoata acte de internare. Asta numesti tu auto-aparare?
Intr-adevar, lumea nu este corecta. Eu, de exemplu, ti-as mai da o mie de euro ca nu stii pui o cratima.

| pitbull93 explică (pentru Flav):

Deci in primul rand nu ai fost in locul meu deci nu incerca sa ma critici, u daca erai probabil nu ai mai fi iesit din casa, in al doilea rand tu poate nu ai vazut niciodata cum arata o mie de euro, dapoi sa mai fie si a tai... Eu, de exemplu, ti-as mai da un pic de **** si tie si lu mata, doar asa ca sa nu mai comentezi aiurea

| alexeanca a răspuns:

E foarte corect!
El a dat cu palma tu ai folosit o "arma". Vezi daca ai pumnul slab?

| andrei95 a răspuns:

Nu este corect dar nici tu nu trebuia sa il lovesti cu rozeta, este ilegal...

| Kronix a răspuns:

E corect, ai folosit o arma alba. Puteai sa-i provoci o hemoragie interna. happy