| CsGo1234567 a întrebat:

Deci nu mai pot Sunt din Craiova si am 12 ani si stau intr-un oras din Oradea Si sunt exmatriculat ce sa fac? Deoarece m-am batut Ce sa fac?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista ceea ce spui tu.
Exmatricularea este o pedeapsa disciplinara ce se aplica doar pentru cei din ciclul superior al liceului, pana la clasa a X-a inclusiv nu se aplica, cu atat mai putin nu se aplica pe timpul gimnaziului.
Conform Statutului elevului, citez:
"ART. 23. (1) Exmatricularea cu drept de reînscriere în anul şcolar următor, în  aceeaşi unitate de învăţământ şi în acelaşi an de studiu, se aplică elevilor din ciclul superior al liceului şi din învăţământul postliceal, pentru abateri grave, prevăzute de prezentul act normativ ori de regulamentul de organizare şi funcţionare al unităţii de învăţământ sau apreciate ca atare de către consiliul profesoral al unităţii de învăţământ.
ART. 24. (1) Exmatricularea fără drept de reînscriere în aceeaşi unitate de  învăţământ se aplică elevilor din ciclul superior al liceului şi din învăţământul postliceal, pentru abateri deosebit de grave, apreciate ca atare de către consiliul profesoral.
ART. 25. (1) Exmatricularea din toate unităţile de învăţământ, fără drept de  reînscriere pentru o perioadă de 3-5 ani, se aplică elevilor din ciclul superior al liceului şi din învăţământul postliceal, pentru abateri deosebit de grave, apreciate ca atare de către consiliul profesoral."
Inseamna ca ne-ai mintit si ar trebui sa-ti fie rusine!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Esti intr-un oras din Oradea? loool

| Bondarel99 a răspuns:

Te duci sa te inscrii la alta scoala.
Invatamantul e gratuit pana in clasa a 12 a, deci nu are nimeni dreptul sa iti refuze inscrierea la scoala, doar ca trebuie sa cauti una. Daca fosta scoala te-a exmatriculat pentru rea purtare, asta nu inseamna ca nu vei fi primit la alta, bineinteles daca ti-ai invatat lectia si nu vei mai face probleme.

| Caro34 a răspuns:

Ce oras din Oradea? Poate din Bihor! Du-te pana la Școala S08 Livada din Livada de Bihor sau la Școala de Arte si Meserii "I. Bocociu" din Oradea, poate te iau ei. Mai poti incerca la Inspectoratul Scolar Judetean fiindcă ei stiu sigur pe unde mai au locuri. Mult noroc!

| missfatadelatara a răspuns:

Fugi de acasă.

| FlappyXXX a răspuns:

Mai batete odată ca să îndrepți lucrurile.