| Chérrrie a întrebat:

Deci sa va spun problema mea..parintii mei sunt divortati, iar eu si fratele meu am fost incredintati mamei. Totusi, purtam numele tatalui pentru ca el ar trebui sa ne plateasca pensia alimentara, dar nu a mai facut asta de ani buni. Acum, am vrea sa ne trecem pe numele mamei. Intrebarea mea e: se poate?
Nu mi-a placut niciodata numele meu actual si as vrea sa trec pe numele mamei..Cum pot face asta? Si daca se poate, ce fac dupa asta? Imi fac un alt buletin? Eu sunt la liceu iar cand am facut inscrierea, acum un an, am fost pe numele tatalui. Se pot schimba datele dupa ce imi schimb numele? Sper ca s-a inteles ce am vrut eu sa spun.
As vrea ca cineva sa ma ajute si pe mine cu un raspuns clar. Multumesc anticipat.happy

P.s dau funda.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate, mama ta sigur trebuie sa stie cum, sau trebuie sa stie pe cineva care stie. Buletinul si datele de la scoala se schimba usor.

| AllieAyl a răspuns:

Banuiesc ca asta nu se poate, doar dupa ce te casatoresti.Pentru ca el e tatal tau natural si chiar daca mama ta s-ar recasatori tot acelasi nume ati avea.Pt ca voi sunteti inregistrati dupa numele tatalui natural.Cunosc pe cineva asa.Si tot acelasi nume are dupa tatal. Pentru ca voi v-ati nascut cand ei erau casatoriti si nu va puteti schimba.Asa cred eu.