| LucianClaudiu a întrebat:

Buna Dimineata,am o intrebare.
Dacă socrul meu a decedat, iar moștenirea a lasat-o la unul dintre copii, socrul având o rata la banca, având girant si moștenitor, cine plătește banca? Girantul sau moștenitorul? De ce? Mentionez din nou ca girantul e tot unul dintre copiii sai, moștenitorul e soțul meu.
Socrul meu in 2016 a aflat că are cancer, în 2018 a scos alți bani de la banca ajutat de girant, plus ipoteca pe casa, socrul a avut si asigurare de viata pe care a retras-o, declarând la banca împreună cu girantul ca e sănătos, nu suferă de nici o boala, deci girantul a declarat fals în acte nu? In fine, el in 2019 a murit ( socrul) a rămas doar moștenitorul si girantul.
Putem pe girant sa il dam in judecata pentru declaratii in fals ca a mintit ca e taicaso sănătos și de fapt el avea cancer?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Atunci mergeti cu toate actele la un avocat si acesta va va sfatui ce este mai bine sa faceti.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Banca poate executa silit atat casa ipotecata, cat si girantul.
Il puteti da in judecata pe girant doar daca puteti dovedi ca acesta cunostea gravitatea bolii socrului, daca nu puteti dovedi n-are rost.
Mostenitorii pot prelua creditul. De asemenea pot accepta mostenirea sub beneficiu de inventar, respectiv accepta ce ramane dupa plata creditului.

| LucianClaudiu explică (pentru Ioandelasal):

Avem dovada ca a mintit cand a semnat ca e sănătos, avem toate actele

| Ioandelasal a răspuns (pentru LucianClaudiu):

Atunci mergeti cu toate actele la un avocat si acesta va va sfatui ce este mai bine sa faceti.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Declarația în fals trebuie dovedită, un denunț nu este suficient.
Girantul e bun de plată, banca se va concentra el.
Pe moștenitori este complicat să se concentreze, căci trebuie clarificactă moștenirea.