| Girly97 a întrebat:

Buna dimineata! Ma intereseaza sa devin operator de calculator probabil in toate cele 4 alegeri din acest an daca prima zi va merge bine.
Am 26 ani si ma descurc foarte bine cu tehnologia dar pana in prezent nu am participat in procesele electorale insa am votat de fiecare data.
Ma intereseaza experientele celor care au avut ocazia sa fie operatori de calculator. Cat de multi bani ati castigat, daca se face instruire inainte, daca vi se ofera beneficii, cand ajungeti dimineata la sectia de votare in ziua votarii si cand ajungeti acasa dupa ziua de vot.
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| siriusblack98 a răspuns:

Deci tu vrei sa fii persoana aceea cu tableta care scaneaza buletinele la oameni. Ultima data am fost la votare in consiliu acum 5 ani de zile ( in 2019 ) si operatorul era platit cu 190 de lei/zi ( probabil acum se plateste cu cativa lei mai mult ). Instruire se face cu o zi inainte sa inceapa votarea. Ca si beneficii...mna...depinde de fiecare sectie in parte. Eu pe unde am fost consilier ne-au adus de la primarie mancare, sucuri si cafea de dimineata pana seara dar am rude care au fost in alte sectii si nu le-au dat un pahar cu apa toata ziua. Te sfatuiesc sa iti iei la tine o sticla de apa si ceva de mancare ca sa fii sigura. Acum nu stiu la ce alte beneficii te referi tu ca altceva in afara de plata pe ziua respectiva si sa iti aduca o cafea si ceva de mancare nu exista.

| Girly97 explică (pentru siriusblack98):

Acum din cate am inteles ar fi 250lei pe zi. Cat de repede ati fost platit? La ce ora va punea sa ajungeti dimineata la sectie si cand plecati acasa dupa?

| siriusblack98 a răspuns (pentru Girly97):

Bai 250 de lei/zi chiar suna bine, mai ca m-as duce si eu anul asta iar laughing Plata venea undeva intre 7 si 14 zile calendaristice daca tin eu bine minte si luam banii de la primarie. Acum banuiesc ca depinde si de comuna/judet. De venit daca imi amintesc bine trebuia sa ajungeam acolo intre 6 si 7 dimineata ca sa sigilam urnele si ferestrele + sa mai aranjam pe acolo. De plecat plecam acasa numai dupa ce terminam de numarat voturile si aranjam toate documentele + sigilat buletinele de vot. Camera de votare se sigileaza la 12:00 noaptea si incepe numaratoarea. Poti sa pleci daca ai noroc la ora 01:00 noaptea sau daca nu, la ora 3. Apoi Presedintele de consiliu pleaca la judeteana cu voturile impreuna cu operatorul PC ( care merge sa predea echipamentul ). Asta daca nu s-a schimbat ceva de cand am fost eu ultima data.

| Girly97 explică (pentru siriusblack98):

Deci cam stai pana dimineata devreme la sectie. XD

| Girly97 explică (pentru siriusblack98):

Ai avut voie sa votezi si tu chiar daca lucrai in sectia de votare?

| Girly97 explică (pentru siriusblack98):

Am inteles ca se va da un examen de admitere inainte sa devin operator de calculator desi eu pana acum nu am facut asa ceva. Cat de greu este examenul?

| siriusblack98 a răspuns (pentru Girly97):

Eu despre acel examen nu stiu nimic, e prima data cand aud ( poate e ceva regula noua ). Iti dai seama ca e un rahat de examen. Si un copil de 5 ani din ziua de azi poate sa scaneze buletinele pe tableta. In privinta la cealalta intrebare, da, logic ca ai voie sa votezi chiar daca faci parte din consiliu. Pana si cei care candideaza au voie sa voteze ca e dreptul fiecarei persoane prin lege.

| Girly97 explică (pentru siriusblack98):

Îți mulțumesc mult. Sper ca totul să decurgă bine!

| siriusblack98 a răspuns (pentru Girly97):

Cu drag! Bafta!

| Girly97 explică (pentru siriusblack98):

Si tie la fel!

10 răspunsuri:
| Condrache_Marian_1989 a răspuns:

Du te la primaria de unde locuiesti si fa cerere pentru asta, daca te baga o sa te repartizeze intr o sectie din locatia respectiva, poate ai noroc si sunt mai multe sectii sa prinzi loc