| sistar19 a întrebat:

Bună! Din februarie primesc facturi umflate la curent și nu știu din ce cauză pentru că eu am două becuri, un televizor și un frigider pe care nu-l țin întotdeauna în priză deoarece nu cumpăr des mâncare ce trebuie ținută în el iar la tv nu mă mai uit pentru că nu funcționează cablul din noiembrie. Am mers la ei la reprezentanță și mi-au spus că ar fi de fapt facturi de regularizare și că trebuie să le dau facturile să citească index-urile din celelalte luni, etc. Eu m-am uitat peste facturile emise de ei din celelalte luni, am calculat kilowații și rezultatul a fost 693 de KW, nu 2000 de KW ca în facturile recente din februarie, martie și aprilie. Țin să menționez că sunt utilizator casnic, am contorul în afara casei pe stâlp, contorul a fost schimbat acum o lună și că nemernicul care l-a schimbat a trecut kilowații de pe cel vechi pe cel nou, să nu mai spun că a desfăcut sigiliile de pe contorul nou la o săptămână după ce l-a schimbat. A făcut toate aceste mizerii fără să aibă o justificare. Sunt vecini la mine în zonă care au mașină de spălat, boiler la baie, 2 combine frigorifice sau două frigidere, aspiratoare, circulare, aparate de sudură, becuri care merg toată ziua și plătesc 10, 20 de lei pe lună. Am vorbit și cu niște avocați, ei m-au sfătuit să aștept să mă dea furnizorul de energie în judecată, dacă aș face eu primii pași ar fi costisitor și nu s-ar merita. Ce ar trebui să fac în această situație? Aș prefera să răspundă cei care chiar știu despre ce este vorba.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parerea mea este sa reclami la protectia cumparatorului si la Autoritatea Nationala de Reglementare in Domeniul Energiei (ANRE), o poti face si online de aici:
https://spv.anre.ro/depune-petitie/

| sistar19 explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc frumos pentru sfat. Mai am o întrebare: dumneavoastră sunteți avocat? Întreb pentru că am văzut aici pe TPU că vă pricepeți în domeniul legislativ.

| Ioandelasal a răspuns (pentru sistar19):

Nu sunt avocat, am fost jurist, in prezent sunt pensionar de peste 12 ani.

3 răspunsuri:
| eliancodrut a răspuns:

In primul rand: cand se schimba contorul se intocmeste un proces verbal in care see trece seia contorului vechi si a celui nou. Tot in procesul verbal se trece indexul contorului vechi si a celui nou. Ai asa ceva? Daca nu ti-au dat asa ceva, fa plangere asa cum a zis Ioandelasal.