| JustMeeLebee a întrebat:

eu am 15 ani, sunt in Anglia si vreau sa plec in Romania, pot sa plec singura cu avionul de wizzair fara sa intampin probleme? Adica e posibil sa merg singura? Nu am pasaport doar buletin, va rog sa ma ajutati! Si daca se poate sa imi dati si link de unde sa citesc mai multe.
Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, te poti intoarce singura in Romania. Declaratia notariala si insotitor major se cer numai pentru iesirea din Romania.

| JustMeeLebee explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc ioandelasal, se pare ca ai avut dreptate, pot sa ma intorsc linistita in Romania, drept multumire primesti Fundita de la mine!

8 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu poti! --- citeste "anunt important pentru cetatenii romani sub 18 ani" de pe site-ul companiei Wizz Air :http://wizzair.com/ro-RO/useful_information/booking_children

Conform legii, ai nevoie de o declaratie notariala semnata de catre ambii parinti(cum ca sunt de acord cu calatoria, indicarea destinatiei, a companiilor de zbor dus /intors si alte amanunte). Declaratia poate fi intocmita la una din sectiile consulare ale Ambasadei Romaniei in UK(http://londra.mae.ro/node/258)
Continutul si forma declaratiei notariale poate fi gasit(in format pdf) pe site-ul Politiei de frontiera urmand pasii: conditii de calatorie-cetateni romani-minori--- vezi site-ul:http://www.politiadefrontiera.ro/

| JustMeeLebee explică (pentru alessia5158):

Da alessia, dar acolo scrie "(legea nr. 248 din 2005 referitoare la libera circulaţie a cetăţenilor români în străinătate), cetăţeni români sub 18 ani pot călători în străinătate " nu si de intoarcerea in tara, La mine e vorba de mers in Romania, nu de iesit!

| alessia5158 a răspuns (pentru JustMeeLebee):

La intrarea in tara nu ai nevoie de acea procura notariala --- la iesire, da! In cazul in care parintii au rezidenta in Anglia, acea procura notariala in original (nu in copie, nu transmisa prin e-mail sau fax!) trebuie sa o ai asupra ta la plecarea din Anglia pentru ca alfel, nu vei mai putea iesi din Ro pentru a te intoarce in Anglia.

| JustMeeLebee explică (pentru alessia5158):

Parintii mei sunt in Romania, eu am fost in Anglia in vacanta, am sunat azi la aeroport si mi-a zis ca pot pleca acasa linistita, daca era vorba de bilet dus-intors nu ma mai puteam intoarce, dar in Romania pot sa fiu sigura happy

| andreea4ever a răspuns:

Nu poti. Ai nevoie de procuri de la ambii parinti pentru ca esti minora. In general trebuie sa pleci cu stewardesa. Nu cred ca poti altfel.

| Lina1993 a răspuns:

Procura de la ambii parinti si apoi te ia in grija o stewardesa. Aveam niste prieteni de familie care isi trimiteau fetita prin procedura asta.

| JustMeeLebee explică:

Acea procura se poate trimite prin fax?