| Razvan131331 a întrebat:

Imi permit sa va deranjez cu o intrebare.In camera de hotel inchiriata se poate fuma? Sau trebuie sa ies pe balcon.Multumesc o zi buna!

21 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula este interzis fumatul, cu unele exceptii, conform L.349/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"  ART. 3.(1) Se interzice fumatul în toate spaţiile publice închise, spaţiile închise de la locul de muncă, mijloacele de transport în comun, locurile de joacă pentru copii. De la prezentele prevederi fac excepţie celulele pentru deţinuţi din penitenciarele de maximă siguranţă.
  (1^1) Se interzice complet fumatul în unităţile sanitare, de învăţământ, precum şi în cele destinate protecţiei şi asistenţei copilului, de stat şi private.
  (1^2) În spaţiile prevăzute la art. 2 lit. n^1) este interzisă inclusiv utilizarea ţigaretei electronice.
  (2) Fumatul este permis numai în camere special amenajate, exclusiv în zona de tranzit a aeroporturilor internaţionale, cu respectarea următoarelor condiţii:
  a) să servească exclusiv fumatului;
  b) să nu fie spaţiu de trecere sau de acces în spaţii publice închise;
  c) să fie dotate cu sisteme de ventilaţie funcţionale care să asigure eliminarea fumului din tutun, cu presiune negativă;
  d) să fie dotate cu scrumiere şi extinctoare şi amenajate în conformitate cu prevederile legale în vigoare privind prevenirea şi stingerea incendiilor;
  e) să fie marcate la loc vizibil cu indicatoare: «Cameră pentru fumat», «Loc pentru fumat»."
Incalcarea prevederilor atragere raspunderea contraventionala, amenda fiind de la 100 lei la 500 lei, pentru persoana fizica.
Pe balcon se poate fuma.

| Claudiu1905 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Da, dar camera de hotel nu e loc public, asa zice legea

| Ioandelasal a răspuns (pentru Claudiu1905):

Care lege?
Conform legii 349/2002, citez:
"m) spaţiu public închis se înţelege orice spaţiu accesibil publicului sau destinat utilizării colective, indiferent de forma de proprietate ori de dreptul de acces, care are un acoperiş, plafon sau tavan şi care este delimitat de cel puţin doi pereţi, indiferent de natura acestora sau de caracterul temporar sau permanent;"

| Claudiu1905 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Daca stai cu chirie vine cineva sa te intrebe daca fumezi? E acelasi lucru, pe perioada cat ai platit camera ea este spatiul tau personal. Legea are scopul de ai proteja pe nefumatori, ori aici nu e nicidecum cazul. Poate personalul hotelului sa fie afectat, daca ai room service, dar ti se poate cere sa nu fumezi atat timp cat cineva e in camera, sau nu te mai serveste.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Claudiu1905):

Legea nu interzice fumatul intr-o proprietate privata, indiferent ca esti proprietar sau chirias.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Este ilegal sa fumezi in camera de hotel si daca o vei face probabil vei fi taxat suplimentar pentru curatenie

| Claudiu1905 a răspuns (pentru suntserios):

Cine mai exact te taxseaza suplimentar, camerista?

| suntserios a răspuns (pentru Claudiu1905):

Ai facut vreodata o rezervare cu un card?

| Claudiu1905 a răspuns (pentru suntserios):

Da tu? Deci m-am uitat pe "goagle" si lege nu interzice fumatul in camera de hotel. Proprietarul poate dar asta era si inainte.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu, nu ai voie sa fumezi in camera de hotel. Cel mai bine fumeaza pe balcon. Nu risca sa fumezi inauntru. Chiar daca detecteaza senzorele de fum sau nu, un nefumator va detecta imediat ca s-a fumat in camera. Mirosul se simte chiar si dupa ce aerisesti.

| Juviia a răspuns:

Pe balcon e cel mai bine, daca fumezi in camera trebuie aerisit

| Razvan131331 explică (pentru Juviia):

Da dar este contraventie daca fumez pe balcon?

| Valentinaldoilea a răspuns:

Eh, dupa ce ti-au raspuns copiii punind accent pe drepturile tale, e timpul sa afli ca NU ai voie sa fumezi in camerele de hotel, pensiune, etc. Ba chiar, majoritatea deja au instalat senzori de fum. Cum orice hotel are si un spatiu pentru fumat, intreaba receptionerul unde este acesta.

| Claudiu1905 a răspuns (pentru Valentinaldoilea):

Senzorii de fum nu se declanseaza decat daca pui tigara fix sub unul dintre ei.

| Valentinaldoilea a răspuns (pentru Claudiu1905):

Seriooooooos?!
Ei bine, afla ca nu este asa. Daca ai testat tu unul, era prost montat sau cu pastila expirata.

| Claudiu1905 a răspuns:

Simte-te ca la tine acasa, nu deranjeaza pe nimeni. Nu faci curat, nu aerisesti, ai platit pentru asta, le iei painea de la gura.

| Claudiu1905 a răspuns:

Ca sa nu ma iau de fiecare in parte, ati fost macar vreodata intr-un hotel? Daca ceri permisiunea pentru ceva se uita la tine ca la un dement. Ce-ai frate, unde te crezi, la Gestapo? Lagar de concentrare?

| Softe a răspuns:

Nu ai voie sa fumezi în camera de hotel, acestea sunt mici chestii de bun simt, personalului hotelului nu cred ca i-ar comvenii ca toate textilele din camera sa miroasa a fum de tigara

| Kappy1325 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa fumezi pe balcon, te poti intoxica, si de la un scrum de la tigara sa cada pe jos poti da foc la apartament. Da Funda.

| Tarcea_Nicoleta_1979 a răspuns:

Ar fi bine sa iesi pe balcon. Poti fuma si in camera dar va trebui sa aierisesti si se va face frig.

| Gorix22 a răspuns:

Nu cu noul cod nu poti fuma in locatile care nu ati apartin