| kinder45 a întrebat:

Imi spuneti va rog ce studii trebuie sa am pentru a deveni un sofer profesionist(B, C, E). Daca am 10 cls si o scoala profesionala e ok sau trebuie necesarul de 12 cls si bac! Dau funda pentru cel mai bun raspun! MSwinking

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legislatia rutiera actuala nu prevede un anumit nivel de studii pentru a deveni sofer, este destul sa stii scrie si citi. Este bine daca ai 10 clase si cu o scoala profesionala in domeniu este si mai bine. Important este sa ai varsta si sa obtii permisul de conducere pentru acele categorii.

2 răspunsuri:
| soimm a răspuns:

Sa scrii sa citesti sa calculezi cam atat restul nu te opreste nimic sa faci profesionisti.am 18 ani si am profesionistii cu tot cu atestate.e mai greu cu angajatu.bafta