| crocodilia a întrebat:

Buna!

In familie avem o problema. Parintii bunicii au decedat, iar acestia au lasat un testament, insa rudele ei, in special fratii nu vor sa ii puna la dispozitie acel testament. Bunica nu este din oras, se afla la distanta mare, cam 400 de km, iar rudele ei spun ca nu are dreptul la nimic, conform testamentului, dar nici sa i-l arate nu vor. Au inceputul succesiunea, dar fara bunica. Ce poate face ea acum? E greu sa se deplaseze atata drum, insa nici nu prea are incredere ca ceea ce e scris in testament este ceea ce i s-a transmis.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Bunica poate imputernici alte persoane care sa o reprezinte la notarul la care este deschisa procedura succesorala.
Si bunica are dreptul la jumatate din ce ar fi mostenit legal, aceasta este rezerva succesorala, chiar daca nu a fost trecuta in testament.
Nu ar avea dreptul la nimic doar daca ar fi fost dezmostenita de parintii ei dar dezmostenirea se face doar pentru fapte foarte grave, de ex, daca ar fi atentat la viata parintilor.

| YuliaNNN a răspuns:

Trebuie sa va adunati cateva rude sa va duceti peste fratii strabunicilor eventual cu politia sa ii obligati sa arate testamentul. Ala se duce pe la notar, trebuia dus de strabunici la notar.
Vorbeste cu un avocat si spune-i toata povestea.