| terograspundemi a întrebat:

O familie fără copii, soțul a decedat acum 5 ani, iar soția a decedat și ea acum. Au rudele soțului dreptul la moștenire? Dacă da, cât la sută pot primi? Menționez că nu s-a făcut niciun testament.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Rudele sotului (frati, surori si parinti) au avut dreptul la mostenire dupa sot, nu au dreptul la mostenire dupa sotie, avand in vedere ca sotul a decedat inaintea sotiei si nu s-a facut procedura succesorala dupa acesta.
Acum dreptul la mostenire il au rudele sotiei (frati, surori, parinti) daca mai sunt in viata ori copiii acestora.