| stevie*rae a întrebat:

M-am inscris la scoala de soferi pe la sfarsitul lunii iunie, anul trecut. Am terminat cursurile teoretice, dar nu si pe cele practice. Mentionez ca nu am dat niciodata sala pana acum. Imi va expira scoala, desi n-am terminat sedintele de conducere? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Scoala expira numai dupa 1 an, socotit de la terminare. Daca n-ai terminat-o nu are cum sa expire.

| stevie*rae explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos happy

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru stevie*rae):

Fisele medicale expira indiferent ca ai terminat scoala sau nu.
Si nu spun din auzite, am avut un prieten la fel de 'gospodar' ca si tine, i-au trebuit 3 ani sa ia permisul.

18 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

1 adaugire. cazierul expira in 6 luni de cand l-ai luat. iti trebuie alt cazier

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dosarul expira in 12 luni, din cate stiu eu. Poate nu expira tot, dar fisele medicale sigur au termen, cel mult de 12 luni. Deci da, ai aruncat banii pe fereastra.
Eu sa mor daca inteleg lumea asta care isi ia permisul "sa fie acolo", "multi colegi au dat".
Macar ai masina? Sa nu-mi zici de a lui tati.
Daca voiai sa vezi cum e la volan, mergeai direct la 2-3 ore de conducere, fara sa-ti faci dosar (e ilegal dar se practica) si abia dupa aia stiai daca iti trebuie/esti capabila de asa ceva.
Condusul nu e pentru oricine!

| stevie*rae explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mestere, nu imi iau permisul "ca sa fie acolo", mi-l iau din motive practice. Mai mult, am masina mea. Anul asta m-am imbolnavit la sfarsitul septembrie, iar dupa ce am fost externata din spital m-am ocupat de BAC si nu de scoala de soferi, ca ala avea prioritate. Nu ca ti-ar trebui tie detaliile astea. In plus de asta (si spre ghinionul tau) am si ceva calitati de sofer, SLAVA CERULUI, "tati" ala pe care l-ai mentionat a fost pilot pe supersonic, deci fiica-sa a mostenit ceva bun. Am intrebat ca sa primesc raspunsuri, logic, nu critici si sfaturi, pentru asta ma duceam la biserica. Da, am masina mea personala, dar nici de detalii de genul n-ai nevoie.

| stevie*rae explică (pentru stevie*rae):

PS: scuze de repetitia de mai sus happy

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cu masina sau fara, fisele medicale tot iti expira.
Dosarul e la tine, sau la scoala de soferi? Uita-te in el, ca pe fiecare foaie ai cate o data, si un termen de valabilitate.
La un an de la examenul medical poti sa suferi o depresie si s-o iei tralala, sa-ti pierzi un ochi, sa faci o boala grava neurologica s.a.m.d. De aia expira dosarul.
Chiar daca tati al tau a fost pilot, tot de tine tine soferia, ca si taica-miu are 'abecedarul' pe permis, scoala facuta in armata pe camion 6x6+remorca, dar pana sa iau eu permisul mi-a impachetat spatele masinii de doua ori, in parcare... Acum cand il las la volan ma simt de parca as invata un copil sa conduca big grin
In fine, succes la examen, dar pregateste banii pentru dosar, ca o sa-mi dai dreptate laughing

| stevie*rae explică (pentru NoTurbinaNoGood):

De fisele medicale si de cazier stiam ca urmau sa expire, o sa sun maine la secretariat ca sa aflu concret, barem sa nu mai am inima cat un purice. Nu de alta, dar primesc tot felul de raspunsuri diferite din zeci de parti. Acum, una e sa platesti cativa lei in plus, alta e sa platesti scoala din nou. Eh, lasa, un sofer nu poate fi neaparat bun daca n-a facut niciun accident din vina lui vreodata (cunosc cazuri). Dosarul e la scoala de soferi. Apropo, examenul medical mi s-a facut foarte superficial, nici nu ma mai mir de ce sunt atat de multi cretini pe sosele.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru stevie*rae):

Idem la partea cu dosarul. Mi s-a parut mult prea superficiala toata treaba, noroc ca am avut instructor serios si m-a invatat 'cate ceva'.
Nu imi place sa dau detalii despre cum am luat eu permisul, dar ideea e ca puteam s-o trimit pe maica-mea, care nici n-a facut scoala de soferi, la cat ne-am distrat invatand-o sa conduca prin curte, sigur lua.
Cu mine nu mi-e rusine, dar cine-a mai luat deodata cu mine... Sper sa nu-i intalnesc niciodata in trafic, desi au trecut deja 3 ani si nu i-am intalnit... Poate li s-a terminat soferia imediat, printr-un pom ceva whistling

| stevie*rae explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Asa pot sa zic si eu ca sigur iau permisul fiindca am condus pe glie cu orele laughing sau pe nameti in poligon (acolo am invatat si drifturi, alte chestii nefolositoare in viata).

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru stevie*rae):

Cred ca erai ironica la partea cu 'nefolositoare', drifturile te pot scoate de la necaz, pe viitor big grin
Chiar iti recomand, iarna sa te joci cu frana de mana la orice manevra, cand ai gheata pe jos, ca sa te obisnuiesti cu derapajul. Generatia veche de soferi cred ca derapajul musca, si daca prind carosabil ud si 'fug' putin, majoritatea o termina de-a latul, sau in ceva... Daca te inveti cu derapajul, iei in joaca si o situatie adevarata, si o redresezi. Asta daca n-ai viteza, ca de la 100 in sus, daca pierzi aderenta intr-o curba mai stransa... Dauna totala laughing

| stevie*rae explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ma refeream ca drifturile sunt nefolositoare cand deja faci un hobby idiot din asta, de fite, chestii sau ragai de bani si n-ai ce face cu cauciucurile. Perfect de acord cu tine, dar si pe carosabil uscat cu 100 km/h intr-o curba stransa s-ar cam putea sa treci (ori tu, ori masina, ori amandoi) in nefiinta laughing))

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru stevie*rae):

Asta-i deja prea 'gay', trebuie sa fie ceva la mijloc: o caruta, niste pietris, un cauciuc care explodeaza... E prea aiurea sa ratezi o curba fara nimic neprevazut, daca te simti viteaz si intri cu 100 laughing

| deadlykiss a răspuns:

Faci 30 de ore de conducere in mai bine de un an si mai vrei sa ai si permis? Nu vreau sa ma intalnesc cu tine in trafic...

| stevie*rae explică (pentru deadlykiss):

AM ZIS CA NU AM TERMINAT ORELE PRACTICE, mai precis am facut 10 sedinte din 15. Care parte nu ai inteles-o? De asemenea, nu a trecut inca un an. Greu cu cititul asta happy

| deadlykiss a răspuns (pentru stevie*rae):

Care parte e mai greu de citit? Din iunie 2013 pana in mai 2014 sunt taman 11 luni, ai dreptate, eu am gresit. Nu e un an... laughing)))) pe bune. Si totusi cum ai reusit sa le lungesti pe atata amar de timp? Intreb asa, ca mi-am luat si eu permisul in 2 luni, dar noi astia n-avem valoarea altora, nu? laughing

| stevie*rae explică (pentru deadlykiss):

Probleme personale (mai precis, medicale) destul de grave, as zice. Nu-i asta treaba voastra, permisul puteai sa ti-l iei si intr-o zi, nu inseamna ca esti sofer. Oriunde poti sa-ti iei permisul in 2 luni daca te tii de treaba. La mine au intervenit alte chestiuni. O zi buna.

| deadlykiss a răspuns:

Aaa, cat despre intrebarea ta, da, iti expira dosaru si poti sa o iei de la capat.