| anonim_4396 a întrebat:

Buna,ma aflu si eu aici in cautare de o lamurire la o anumita problema pe care o am.
Luand-o cu inceputul, un var de-am meu m-a contacta la telefon ca daca pot sau nu sa-l imprumut pe tipu asta de etnie roma cu 800 pentru o luna de zile cu motiv ca mi-ar da 200 lei in plus.Eu nu am prea vrut sa imprumut dar la insistentele lui:ca e om bun,ca-i de treaba,ca face plata etc,plus ca am vorbit si cu omul, el la fel daca pot sa-l ajut ca se revanseaza el fata de mine si asa mai departe...Pana la urma i-am dat 800 lei varului meu sa-i duca.In fine,a venit luna cand trebuie sa-mi inapoieze banii iar cand ma intalnesc imi spune ca a avut ceva probleme etc,ca nu are banii, dar imi inmaneaza 200 lei care zice el astia reprezinta dobanda si imi da si restul luna viitoare.Vine luna,tipu vine la mine acasa fara bani, si daca nu pot sa-l imprumut eu pe el inca 800 lei ca are probleme mari de tot,ca-i nascuse nevasta sa etc, si prostie mare pe mine dar i-am dat inca 800 lei.
Urmatoarele trei luni incerc sa-l contactez din cand in cand dar firesc ca:omu nu are banii!
Peste alte doua luni vine la mine ca cica sa-i dau inca 100 de euro! Ok, acum mi s-a taiat creanga si i-am spus ca alte imprumuturi nu mai sunt posibile cu toata ca a continuat cu insistente 1000 deja ma simteam personal ca o banca ce face afaceri proaste pe cale sa falimenteze.
Deci practic eu nu m-am oferit sa-l imprumut cu dobanda,nici nu i-am cerut, ci el s-a oferit sa-mi dea(ceva pe deasupra).In situatia data cum sa procedez pentru a recupera banii imprumutati?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Incearca prin varul tau, ar trebui sa-ti fie obligat ca te-a bagat in aceasta dandana.
Daca nu reusesti va trebui sa-l dai in judecata pe cel caruia i-ai imprumutat banii, bineinteles daca ai probe ca l-ai imprumutat. Nu este sigur ca o sa reusesti sa-ti obtii banii, chiar daca obtii o hotarare judecatoreasca, s-ar putea sa nu aiba bunuri executabile silit.
Asa fiind s-ar putea ca suma imprumutata sa fie plata pentru o invatatura, desi cam scumpa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Stii tu este o vb care zice

"facerea de bine f***** de mama". Cam asta ai patit si tu mai ales ca te ai incurcat cu persoane de etnie. Discuta cu varu tau ca el te a bagat in rahat

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Cred ca gresesti modul in care pui problema. Daca te uiti in spate, la cum s-au intamplat lucrurile pe care le-ai povestit, acea persoana te-a considerat pur si simplu un loc de muls.

Si a muls fara remuscari sau probleme. Toate aceste chestii pe care ti le-a facut au fost voluntare si gandite inca de la inceput.

Personal as incerca sa cad de acord cu varul ala al tau la o dobanda lunara, gen 10% si sa nu ii mai dau nimic.

Oricum, nu e bine sa il pierzi din familie, lasa-l acolo. Cine stie cand poate fi utilizat.

Si uita-te la tine ca ai pierdut o suma. Consider-o personal ca atat valorezi in fata varului tau. Asta este costul tau.

Invata sa nu mai dai bani la rude in felul acesta si mergi mai departe.

Nu are sensul sa tii in suflet chestia asta, desi te oftica ca ai fost prostit, nu de alta, dar o sa aprinzi ura. Si nu stii cum o sa se propage.

Fii intelept, si lasa-l. Personal nu cred ca vei mai reusi vreodata sa recuperezi ceva.

| ShoboM a răspuns:

Imi pare rau de situatia ta dar daca nu ai incheiat un act la notar care sa dovedeasca ca i-ai dat banii, legal nu ai ce face. Eu zic sa il iei unpic pe varul tau la unsprazece metri si sa iti recupereze el banii. In rest doar cu amenintari poti sa mergi sa ceri banii ca altceva nu ai ce face.