| just4mee45 a întrebat:

mama mea a murit acum 6 ani. ea avea un abonament la Orange. din moment ce a murit nu a mai plătit nimeni factura la Orange. acum sunt data în tribunal ce se întâmplă dacă nu plătesc suma respectiva?

Răspuns Câştigător
| Johndoe2023 a răspuns:

Pai ea este data in judeacat nu tu. chiar daca o sa fie obligata sa plateasca, o sa fie ea nu tu. mama ta in acest moment nu mai are bunuri pe numele tau ci toate bunurile au fost mostenite de familie. deci tie nu are ce sa iti faca nimeni asupra datoriilor mamei tale.

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu patesti nimic daca ai scrisori ca fac recurs la tribunal sant minciuni doar nu o sa plateasca ei procesul si mai ales tu nu ai treaba cu asta ci decedata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai nu era normal sa inchizi abonamentul ala? cred ca ai avut timp 6 ani.

ti se va face executare silita pe bunurile pe numele tau sau mostenite

| just4mee45 explică (pentru suntserios):

Problema e ca nimeni nu a folosit acel abonament...nici macar cartela nu o aveam!

| suntserios a răspuns (pentru Johndoe2023):

Gresit, foarte gresit.

Mostenitorii legali preiau activele, dar si pasivele( datoriile) persoanei decedate.

Conform Codului civil articolul 774

"Art. 774 Coerezii contribuie la plata datoriilor si sarcinilor succesiunii, fiecare in proportie cu ce ia."

Asadar in calitate de mostenitor trebuie achitate datoriile defunctului iar
firma de recuparare va porni actiune impotriva mostenitorului (ceea ce a si facut deja daca este chemata la tribunal).

Si just4mee45 este absolut irelevant ca nimeni nu a folosit abonamentul. In general ele au un pret fix indiferetn de gradul de utilizare. Si nu aveai nevoie de cartela sa inchizi abonamentul.

| Johndoe2023 a răspuns (pentru suntserios):

Exact. s-au preluat datoriile DE PANA LA DATA DECESULUI.
deci este vorba doar de ultima factura restanta.
perioada de dupa deces in care au fost emise facturi etc nu are nici o valoare juridicawinking

| Johndoe2023 a răspuns (pentru just4mee45):

Pai ea este data in judeacat nu tu. chiar daca o sa fie obligata sa plateasca, o sa fie ea nu tu. mama ta in acest moment nu mai are bunuri pe numele tau ci toate bunurile au fost mostenite de familie. deci tie nu are ce sa iti faca nimeni asupra datoriilor mamei tale.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În principiu, @suntserios are ( parţial ) dreptate d.p.d.v. legal!

După deces, până la efectuarea succesiunii, bunurile defunctei + veniturile şi datoriile ULTERIOARE decesului RĂMÂN în seama moştenitorilor!

În mod NORMAL, ar fi TREBUIT ca, după decesul mamei tale, să închizi/reziliezi TOATE Contractele de servicii ( de care NU mai ai nevoie )!

Se putea formula o Cerere în acest sens, la toţi furnizorii de "servicii" ( telefonie, internet, cablu tv., curent, gaz, etc. ), motivând că titularul Contractului a decedat şi anexând Certificatul de deces!

În acel caz, furnizorii de servicii erau OBLIGAŢI să accepte rezilierea Contractelor respective şi să sisteze furnizarea serviciilor FĂRĂ despăgubiri de reziliere înainte de termen, dar cu PLATA serviciilor facturate până la momentul decesului ( pe luna respectivă ).

Deoarece tu NU ai anunţat Orange şi NU ai solicitat rezilierea Contractului, dar nici NU ai plătit abonamentul în continuare, aceştia au DREPTUL să-ţi solicite ( prin intermediul Instanţei de judecată ) PLATA serviciilor aferente acestor 6 ani!
Iar tu ai OBLIGAŢIA de a le achita sad

Evident, mai sunt şi diverse "şmecherii" care se pot face în acest caz - deci, ar fi indicat să vorbeşti cu un avocat...

Aceeaşi situaţie este valabilă şi în cadrul celorlate "servicii" ( amintite mai sus )!
Şi celelalte instituţii/societăţi pot veni ( cândva ) să-ţi solicite PLATA retroactivă ( dacă NU ai reziliat Contractele, sau dacă NU le-ai trecut pe numele tău şi nu le-ai plătit )!

De asemenea, NU cred că ai primit o Citaţie ( de la Judecătorie ) cum că eşti chemată în judecată, ci DOAR o Adresă/Comunicare din partea unui "birou" de recuperări datorii în numele Orange - care NU prea are valoare juridică, ci este doar un "avertisment"...

În plus, poţi face o Sesizare SCRISĂ pe care o trimiţi ( URGENT ) prin scrisoare recomandată cu confirmare de primire la Sediul principal Orange ( în care să explici care este situaţia reală ), precum şi o Sesizare/Adresă identică ( cu prima ) pe care o trimiţi recomandat la Biroul de la care ai primit Înştiinţarea de plată!

Aceştia au obligaţia de a răspunde în termenul legal de 30 de zile, iar în funcţie de răspunsul/soluţia adoptată, vei vedea ce demersuri mai trebuie să faci...

Toate cele bune.

| just4mee45 explică (pentru bursuc001):

Mulțumesc!

| bursuc001 a răspuns (pentru just4mee45):

Cu plăcere!

O zi frumoasă.

| OrangeHelper a răspuns:

Salut,
Vrem sa verificam si noi situatia, asa ca te rugam sa ne trimiti intr-un mesaj privat numarul de telefon despre care e vorba sau codul de abonat.
O zi buna,
Orange Helpers

| Johndoe2023 a răspuns:

Nu cred ca esti tu data in tribunal ci mama ta. daca era abonamentul pe numele ei

| just4mee45 explică (pentru Johndoe2023):

Da. abonamentul era pe numele ei..si inca este