| flbogdan a întrebat:

Patronul la care munceam si-a desfiintat "Intreprindere Individuala" pe care eram angajata cu contract de munca pe perioada nedeterminata si ca urmare nu mai sunt angajata. Mi-a zis doar ca nu mai merge afacerea, ca si-a desfiintat Intr.Ind. si nu mai are nevoie de mine. Nu era legal sa mi se aduca la cunostinta desfacerea contractului de munca si sa mi se dea un preaviz? Va multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In conformitate cu Codul Muncii, republicat in 2011, patronul era obligat sa-ti comunice decizia de desfacere a contractului individual de munca si sa-ti acorde un preaviz de cel putin 20 de zile lucratoare, conform prevederilor relevante, citez:
"ART.65.(1) Concedierea pentru motive care nu tin de persoana salariatului reprezinta incetarea contractului individual de munca determinata de desfiintarea locului de munca ocupat de salariat, din unul sau mai multe motive fara legatura cu persoana acestuia.
(2) Desfiintarea locului de munca trebuie sa fie efectiva si sa aiba o cauza reala si serioasa.
ART.75.(1) Persoanele concediate in temeiul art. 61 lit. c) si d), al art. 65 si 66 beneficiaza de dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 20 de zile lucratoare.
ART.76.Decizia de concediere se comunica salariatului in scris si trebuie sa contina in mod obligatoriu:
a) motivele care determina concedierea;
b) durata preavizului;
ART.77.Decizia de concediere produce efecte de la data comunicarii ei salariatului.
ART.78.Concedierea dispusa cu nerespectarea procedurii prevazute de lege este lovita de nulitate absoluta.
ART.79.In caz de conflict de munca angajatorul nu poate invoca in fata instantei alte motive de fapt sau de drept decat cele precizate in decizia de concediere.
ART.80.(1) In cazul in care concedierea a fost efectuata in mod netemeinic sau nelegal, instanta va dispune anularea ei si va obliga angajatorul la plata unei despagubiri egale cu salariile indexate, majorate si reactualizate si cu celelalte drepturi de care ar fi beneficiat salariatul.
(2) La solicitarea salariatului instanta care a dispus anularea concedierii va repune partile in situatia anterioara emiterii actului de concediere.
(3) In cazul in care salariatul nu solicita repunerea in situatia anterioara emiterii actului de concediere, contractul individual de munca va inceta de drept la data ramanerii definitive si irevocabile a hotararii judecatoresti." Numai bine!

1 răspuns:
| mady07 a răspuns:

Ba da asa trbuia sa faca dar el...