| brokxy a întrebat:

Bună. Pentru pensie de urmaș dacă a murit mama mea dar a murit acum 20 de ani însă eu acum sunt la facultate și m-ar ajuta niște bani. Am șanse să îmi dea sau trebuie să fie deces recent?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pensie de urmas dupa mama ta se primeste doar daca aceasta era pensionara sau avea dreptul la pensie la data decesului. Daca era asa atunci trebuia sa primesti pensie de urmas de la acea data. Cum n-ai primit atunci nu poti primi nici acum, probabil nu avea drept la pensie.
Conform Legii nr.263/2010, privind pensiile publice, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.83.
Pensia de urmaş se cuvine copiilor şi soţului supravieţuitor, dacă susţinătorul decedat era pensionar sau îndeplinea condiţiile pentru obţinerea unei pensii."

| Simpatic a răspuns:

Eu unul nu am gasit precizari strict in acest sens ca sa pot sa iti spun daca da vei beneficia sau nu, nu vei benefica, din cate vad eu legea nu precizeaza nimic raportat la perioada, poate imi scapa ceva totusi

recomand sa cauti in Lege 263/2010

Art. 84. - Puneri în aplicare (1)

Copiii au dreptul la pensie de urmaş:

a) până la vârsta de 16 ani;

b) dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;

c) pe toată durata invalidităţii de orice grad, dacă aceasta s-a ivit în perioada în care se aflau în una dintre situaţiile prevăzute la lit. a) sau b).

https://lege5.ro/......e-263-2010

| CodrutElian1990 a răspuns:

Cel mai bine, mergi la Casa de pensii si intrebi.
Dar daca ai peste 26 de ani nu primesti nimic, sigur.
Dar sunt nedumerit: de ce de 20 de ani nu ai primit pensie de urmas?