| CiuciuAnghelRaul1 a întrebat:

Bună seara, sunt un băiat de 13 ani și vreau să urmez facultatea de drept. Totuși, fiind în clasa a 6a nu sunt la curent cu profilurile care mă vor ajuta în privință cu visul meu de a urma dreptul.
După cum știu avocați urmează profiluri socio-umane, dar nu știu dacă greșesc sau nu.
Îmi puteți da niște recomandări de profiluri pentru liceu?

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

In mod normal,șanse mai mari ai avea cu profilurile umaniste adică științe sociale,respectiv filologie,însă poți merge și la un profil cu științe exacte.
De fapt, un profil cu științe exacte iti dezvolta mult mai mult gândirea critica, ceea ce e un plus!
Acum, oricare varianta vei alege, bacul sa îl ai și după vezi tu!

| CiuciuAnghelRaul1 explică (pentru Hyperion7):

Mulțumesc frumos că mi-ați dat un răspuns foarte concret, mă voi baza pe dvs și voi da la filologie.

| Hyperion7 a răspuns (pentru CiuciuAnghelRaul1):

O alegere înțeleapta!
Mult succes!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este bine sa urmezi un profil de stiinte sociale sau filologie.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu gresesti.

| mODIN a răspuns:

Cum a mai spus cineva, nu e foarte relevant liceul. Chiar cunosc mai multi avocati, magistrati, notari si procurori care au facut stiintele naturii, de exemplu. Daca faci la filologie te ajuta putin istoria si putinele ore in plus de romana, dar diferenta e minuscula.

| dominik02021 a răspuns:

Salut! Nu are prea mare importanta profilul liceului, important este sa obtii diploma de bacalaureat si sa urmezi apoi facultatea de drept. Totusi, un profil uman este preferabil, ca avocat ai nevoie sa te exprimi si sa stii redacta bine, in principal in limba romana, dar nu strica sa cunosti bine si o limba straina. Numai bine!