| Lorenzo1 a întrebat:

Buna, prin absurd daca faci un credit la banca si nu platesti rata mult timp, pierzi tot apartamentul sau il scoate banca la licitatie, il vinde, isi recupereaza suma si dupa iti da tie ce a mai ramas?

Merci anticipat!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, daca din executarea silita s-a obtinut o suma mai mare decat datoria totala catre banca (credit, dobanda, penalitati, cheltuieli de executare) debitorul primeste diferenta ramasa.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca nu platesti, banca iti vinde la licitatie casa, iar daca banii primiti nu sunt destui, atunci mai poti sa ramai si dator in continuare bancii.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Foarte putin i ti da tie ce a ramas daca mai pun ei penalizari nu mai primesti nimic. Iar cu ce i ti dau ei după ce vind apartamentul nu i ti ajung sa cumperi alt apartament sau garsoniera vei ramane pe drumuri.

| Wr3nch a răspuns:

Heh, sa iti dea ce a ramas. Daca il vand pastreaza ei tot ce fac, nu iti dau tie diferenta.

| mi25 a răspuns:

Raspunsul corect - Ioandelasal. Cu trei amendamente:
1. Daca penalizarile si cheltuielile sunt mari si suma imprumut+penalizari+cheltuieli sunt mai mari decat valoarea la care se vinde apartamentul, mai ramai dator.
2. Daca nu se cumpara la primul termen, se repeta licitatia inca de 2 ori, unde se porneste - la a doua - cu 75% din valoarea scoasa la prima licitatie, iar la a treia cu 50%.
3. Pretul de pornire il fixeaza banca prin operatorul lui.

| RxTx a răspuns:

Https://youtu.be/dIkR4ii2qWs
Au mânăriile lor. oamrnii.lor care von la licitație sa nu dea in plus bano fata de cat erai tu dator ci ei fac mereu inasa fel in car sa iesi in pierdere

Sa ramai si dator
Combinații mafioți

https://youtu.be/dIkR4ii2qWs