| Aneetteee a întrebat:

Se poate schimba buletinul inainte de 18 ani fara semnatura unuia dintre parinti?( proprietar este bunicul). Pot sa dau examenul pentru permisul de conducere inainte de 18 ani?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.CI se poate preschimba cu maximum 180 de zile inainte de expirarea actualei CI. Bunicul trebuie sa mearga cu tine pentru a te lua in spatiu dar trebuie sa mearga si un parinte, tu fiind minora.
2.Nu se poate sustine examinarea pentru categoria B inainte de implinirea varstei de 18 ani, este o conditie obligatorie pentru examinare.

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

1. Da, C.I. se poate schimba înainte de împlinirea vârstei de 18 ani; dar este NECESARĂ prezenţa unui părinte :)
Sau, dacă acesta NU poate fi prezent, atunci poate întocmi o Procură Notarială pe numele bunicului tău ( spre exemplu ) - oricum, dânsul trebuie să fie prezent pentru a semna că te ia în spaţiu!

C.I. ( Cartea de Identitate, NU "buletinul" ) TREBUIE reînnoită/schimbată ÎNAINTE de împlinirea vârstei de 18 ani!

Poţi să-ţi schimbi C.I. cu cel mult 6 luni şi/sau cu cel PUŢIN 15 zile ÎNAINTE de a expira.

"In conformitate cu prevederile legale, cetățenii sunt obligati sa se prezinte, in termen de 15 zile de la împlinirea vârstei de 14 ani sau cu cel mult 180 de zile înainte de expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate, dar nu mai putin de 15 zile, la serviciul public comunitar de evidenta a persoanelor la care sunt arondati cu domiciliul sau reședință, pentru a solicita punerea in legalitate cu un act de identitate. Nerespectarea acestor prevederi atrage raspunderea contraventionala, care se sanctioneaza cu amenda cuprinsa intre 40 lei si 80 lei, fara a exista posibilitatea achitarii, in 48 de ore, a jumatate din minimul sumei prevazute. " - SURSA :
http://depabd.mai.gov.ro/cadru_legal.html

Trebuie să mergi la Direcţia de Evidenţă a Populaţiei de care aparţii!

Vezi alte detalii la linkul :
http://depabd.mai.gov.ro/eliberare_CI_18.html

2. NU poţi da examenul pentru permis decât DUPĂ ce ai împlinit vârsta de 18 ani; dar poţi să începi şcoala de şoferi înainte.

Toate cele bune.

| Mario76 a răspuns:

Schimbarea cartii de identitate se face la expirarea perioadei de valabilitate, la schimbarea numelui ( casatorie sau divirt, dupa caz ), schimbarea domiciliului, pierdere sau furt. Intra pe siteul DRPCIV si acolo ai toate datele privind permisul de conduceee si examenele pentru obtinerea lui.