| Anonimanonim11 a întrebat:

Buna seara, a cum 2 zile am facut un accident si as vrea sa va cer parerea... Deci mergeam pe un drum din oras, in fata mea la 30-35 de metri aveam o masina care mergea foarte incet (10-15) km/h m-am asigurat, am semnalizat si am incercat sa-l depasesc, cand am ajuns bara la bara, a semnalizat si a tras stanga de volan intrand in mine. Eu pe moment nu am realizat ce am facut si i-am dat asigurarea. Tinand cont ca a fost vina lui... se mai poate face ceva sa iau asigurarea inapoi si sa o primesc pe a lui? Sau ceva genu

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prin faptul ca i-ai dat asigurarea ta ai recunoscut ca esti vinovat de producerea incidentului. Ati incheiat si constatarea amiabila? Daca nu ati incheiat-o atunci ai mai putea reveni dar, daca nu ai alte probe (martori sau inregistrare video) nu ai sanse de a castiga, va fi cuvantul tau contra cuvantului celuilalt. El poate spune ca a semnalizat si tu n-ai luat in considerare semnalizarea.

| Violleta2022 a răspuns:

Odata ce tu i-ai dat asigurarea, inseamna ca ti-ai recunoscut vina!
Ma indoiesc ca se mai poate face ceva.