| andreiul78 a întrebat:

As vrea sa raspunda doar cei care au mai trecut prin asa ceva sau au experienta in astfel de lucruri.
Am fost implicat intr-un accident rutier in urma caruia au rezultat victime.
Lucrurile s-au petrecut astfel:
Ma deplasam intr-un sat pe drumul principal. In fata mea la distanta era o masina care mergea in aceeasi directie cu mine. Cand m-am apropiat am observat ca masina a incetinit foarte mult deoare a pus frana. Deci mergea foarte incet undeva la 10 la ora.
Am dat semnal de depasire si m-am pus pe contrasens.
Cand am ajuns la aproximativ 10 metri de masina, aceasta a semnalizat stanga si a tras de volan intrand in fata mea. Mentionez ca semnalul lui luminos a bipait de aproximativ 3 ori asa dar eu nu am avut timp de reactie si am intrat direct in el.
Victime au fost un copil care a stat o saptamana in spital, era lovit putin la cap si o mica fractura de bazin. Copilul e bine, am fost la el acasa, merge, e in principiu bine.
Soferul autotorismului era beat (0.57 aer expirat).
Initial i s-a deschis dosar penal apoi dosarul s-a schimbat in culpa comuna pe motiv ca eu trebuia sa pun frana sa astept in spatele lui cand el a dat semnal..problema e ca eu nu am avut nici un fel de timp de reactie fiindca aveam viteza (undeva intre 60-70).
Masina mea a fost evoaluata ca dauna totala iar asiguratorul mi-a oferit doar 60 de milioane pe masina. Bineinteles ca nu am acceptat (masina mea era un passat b6 din 2007 nu cu foarte multe dotari eu am dat 5500 pe ea).
Ma gandesc cum sa fac sa imi recuperez banii pe masina si sa vad ce pot face cu dosarul.
Voi ce parere aveti cum ar trebui sa procedez?
Multumesc pentru timpul acordat!

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Iti recomand sa gasesti un avocat bun, eventual si specializat in asemenea cazuri si el te va putea sfatui si reprezenta in proces, dupa ce studiaza tot dosarul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am lucrat în asigurări și în recuperări daune în urma accidentelor.
Astfel ai o posibilitate să recuperezi mai mulți bani de la societatea unde ai asigurat mașina, doar pentru reparații. Dacă dauna a fost totală, fiecare societate de asigurare are baremuri interne a valorii unei mașini în funcție de vechime, indiferent de cât ai dat dta pe ea. Astfel nici dacă îi dai în judecată nu poți obține bani mai mulți. Dar poți apela la companie de recuperare daune de la asiguratori, eu te pun în legătură cu ei, nu îți vor cere bani înainte. Pentru asta mă contactezi în privat.
Dar este foarte important procesul verbal întocmit de poliție.
Dacă ei spun că dta ești de vină 100% nu ai șanse. Poliția nu o să își schimbe punctul de vedere, ce au scris în procesul verbal de constatare și concluzia lor așa rămâne. Dacă vina este partajată, ai șanse să obții ceva mai mulți bani.

| Antopuff a răspuns:

Ai putea consulta un avocat sa vezi daca iti da vreo sansa sa castigi in instanta dar nu prea cred avand in vedere ca tu aveai peste 50 km si erai in localitate si nu ai asteptat in spatele lui si ai mai avut si victime. Daca el nu avea alocolemie tu erai vinovatul principal.

| andreiul78 explică (pentru Antopuff):

Legea spune ca inainte efectuarii manevrei respective trebuie sa te asiguri din fata si din spate. Eu eram deja pe contrasens in depasire inainte sa dea el semnalul.
Politistul a spun ca el este vinovat odata cu alcolemia si odata ca nu s-a asigurat in oglinda

| Antopuff a răspuns (pentru andreiul78):

Pai de aia ti-am spus sa vorbesti cu un avocat sa vezi daca poti rezolva ceva in instanta ca pe alta cale nu ai cum.

| andreiul78 explică (pentru Antopuff):

Legea spune ca inainte de efectuarea manevrei trebuie sa te asiguri din fata si din spate.
Eu eram pe contrasens de mult iar el daca se uita in oglinda ma vedea. deci nu cred ca eram vinovatul principal. Si tot asa mai scrie ca trebuie sa semnalizezi de la cel putin 50 de metri inaintea efectuarii manevrei iar el avea 5 metri. deci nu stiu ce sa zic

| Antopuff a răspuns (pentru andreiul78):

Si in plus asta cu oglinda si cu asiguratul el poate sa sustina ca a facut asta dar ca tu erai departe si aveai viteza si el daduse deja semnal. Lovitul in spate si in lateral in general este de vina cel care loveste nu victima. Dar poate poti face ceva avand in vedere ca era baut.
Pe viitor ai grija. Mai bine previi decat sa se intample ceva.

| andreiul78 explică (pentru Antopuff):

Multumesc pentru sfaturi!

| andreiul78 explică:

Imi cer scuze pentru greselile de scriere