| VasyBab a întrebat:

Bună seara. Acum aproximativ 2 ani am cumpărat o mașină de la un domn. Mi-a dat actele mașinii și o chitanță cum că am cumpărat mașina + certificat fiscal. După aceea țin minte că mai trebuia să fac niște acte în plus ca să o trec pe numele lui tata. Nu am mai făcut restul actelor și nici nu am mai folosit mașina. ITP și asigurarea au expirat având în vedere că nu am folosit mașina. Recent am vândut mașina unui amic dându-i actele și cheile urmând să stabilim refacerea actelor. Prostia mea a fost că nu am făcut nici un contract de vânzare-cumpărare cu el și i-am predat de dinainte să fac restul de acte toate actele și cheile. Problema este că ulterior am aflat din alte surse că mașina este în custodia poliției de frontieră. Nu știu ce a făcut cu mașina și îmi e frică ca tatăl meu să fie tras la răspundere pentru ceea ce a făcut,, amicul,, meu. Ce mă sfătuiți să fac? Nici nu știu dacă tatăl meu este trecut în totalitate pe acte. Am întrebat mai mulți avocați dar încă nimic. Vă rog să mă ajutați cu un sfat, pot să radiez cumva mașina sau ce e de făcut?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tatal tau nu are de ce sa raspunda, spui ca n-a folosit deloc masina. Posibil ca politia de frontiera sa-l fi prins pe respectivul pentru ca nu avea masina inmatriculata pe el sau ca a folosit-o la contrabanda, asa ca respectivul o sa raspunda.

| VasyBab explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc. Dacă știam că aici se va ajunge nu o dădeam. sper să nu fie tras la răspundere pentru că am vândut-o fără vreun act de vânzare cumpărare. Practic mașina trebuia radiată că nu avea nimic valabil pe ea dar ne-am înțeles că ne ocupăm de acte și din păcate uite ce a făcut