| Anaanemary a întrebat:

Am si eu o intrebare daca se poate. Sant casatorita de 15ani si după câteva luni de la căsătorie am cumparat o casa impreuna cu sotul. Nu avem contract decat de mana fiindcă nu se mai gaseste originalul nicăieri nici la primărie nu este nici un act original. Problema este ca de ceva timp nu ma mai inteleg cu sotul si la care el a plecat fiindca are pe altcineva. Noi avem trei copii impreuna.1 baiat si 2 fete. Baiatul cel mare va face luna aceasta 18 ani si de ceva timp sotul ma ameninta ca ma da afara din casa si va ramane numai băiatul cel mare.Ce ziceti poate sa ma dea afara din casa daca am semnat contractul de mana amândoi? Precizez ca inca nu am divorțat din motive financiare.Eu nu lucru nicăieri din cauza ca stau la tara si am copii. Va multumesc.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Foarte ciudata situatia.
In primul rand, pentru ca acel contract sa fie legal si sa poata fi inscris in CF, era obligatoriu sa fie incheiat in forma autentica, la un notar public.
In al doilea rand daca amandoi ati semnat contractul atunci se prezuma ca fiecare detineti o jumatate din casa, asa ca sotul nu te poate da afara si nici pe copiii minori.
Daca te deranjeaza cu amenintari atunci poti solicita un ordin de protectie, in baza L.217/2003.

1 răspuns: