| jus1800 a întrebat:

Buna seara am si eu o problema.
Cam acum o saptamana am fost luat ca martor de diicot,mi s-a luat si telefonul,cam cand l-as primi ianpoi?
Si as mai avea cateva intrebari:
-As putea pleca din tara atat cat timp procesul nu este gata,chiar daca sunt martor?
-Cam cat poate dura procesul?
Daca stiti mai multe in leagatura cu asta,va rog sa imi raspundeti.
Este prima data cand mi se intampla, si sunt caam preocupat, sa aveti o seara frumoasa.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ce ai pe telefon este proba in proces telefonul il poti primi abia dupa terminarea procesului, in orice caz afli daca te interesezi la procurorul ce se ocupa de caz.
Poti pleca din tara, mai ales daca ai depus deja marturie in proces si chiar inainte.
Este greu de spus cat va tine procesul, depinde de cat este de complicat, de faza in care se afla acum, de cat de repede va judeca si pronunta o hotarare prima instanta si apoi daca hotararea pronuntata va fi atacata, poate dura si cativa ani.

| Violleta2022 a răspuns:

Telefonul il primesti inapoi dupa proces.
Din cate stiu eu, nu poti pleca din tara daca esti un martor principal intr-un proces important.
Din pacate, nimeni nu-ti poate spune cat dureaza un asemenea proces, putand sa se termine in 6 luni, sau in 6 ani.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Dacă telefonul este probă în proces, s-ar putea să nu îl mai primești. 2. Dacă nu ai primit restricție, poți. 3. Poate dura și 10 ani.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Spune ne concret ce ai facut de te au luat martor la diicot? Si ce varsta ai?

| jus1800 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am 22 de ani,nu prea am facut nimic,din cauza unor prieteni am fost suspectat si eu,si au crezut ca am vreo treaba si eu.
Domnii au avut mandat de perchezitionare,nu au gasit nimic, au zis sa stau calm ca o sa fiu luat doar ca martor, mi s-a luat telefonul, apoi am fost la sectie si am dat declarie, cam atat tot.
Va multumesc de respunsuri.

| mi25 a răspuns:

@Violleta iar nu stie problema, dar se pronunta. Libera circulatie in tara, in UE si in lume nu poate fi restrictionata decat prin hotarare judecatoreasca. Nici procurorul nu poate sa-ti restrictioneze vreun drept individual - asta era inainte de revolutie.
In rest ti-au raspuns ceilalti useri.

| darrio2007 a răspuns (pentru mi25):

Se pare ca tu nu stii problema. Din moment ce i s-a luat telefonul, e clar. Nu vorbi daca nu stii. Poate fi intors de la vama daca nu se prezinta la proces.

| mi25 a răspuns (pentru darrio2007):

Doar daca are interdictie de parasire a tarii. Telefonul este o proba, daca el este martor. Doar daca este cumva implicat si el, atunci totul este posibil.
Deocamdata nu are cum sa fie chemat la proces, deoarece dosarul este in faza de cercetare penala, deci nu a ajuns in instanta.
Ce va fi pe viitor, este altceva.

| darrio2007 a răspuns (pentru mi25):

Asta nu spune.

| RxTx a răspuns:

Telefonul poate rămâne ca proba la dosar pe întreaga desfasurare a procesului ce poate sa dureze chiar si 7 ani până la Strasbourg sau Haga

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum nu e nici un proces și poate nici nu va fi.

Mai așteaptă ceva timp să vezi dacă te mai cheamă cineva, sigur nu o să fi chemat și la tribunal dacă se va ajunge până acolo.