| bizo95 a întrebat:

Buna seara, revin, am o problema, am un vecin după casa care are gradina langa noi dar avem gard însă el când nu e nimeni în grădină sau afară arunca gunoaie cum sapa in grădină cu motosapă la noi în grădină și arunca pietricele de-alea mici. Mai e și problema cu furtul, am fost anul trecut la poliție dar nu am depus plângere pentru că nu avem dovezi iar polițaiul de la Post m-a luat la mișto că ce mare pagubă am pentru un bolțar și niște lucerna, iarba. Intre timp nemaifolosind lucerna am eliminat de tot, am cumpărat sistem video de supraveghere. Ei fac pe prostii, fură și apoi se fac că plouă. Cum până mea sa furi de la vecinul și sa lasi lucurile la tine in gradina, curte și sa te faci că plouă. Polițiștii m-au luat la mișto in secție, au zis sa imi fac garduri de 3 metri cu panouri de tabla și au mai zis sa mi montez camere de supraveghere video. Apoi au ras de mine ca prostii, erau 3 polițiști înăuntru fara mască de protecție fiind in starea de alertă. I-a chemat poliția la secție și le-a zis sa ne lase în pace cu furturile și cu spionajul, apoi ei au chemat ceva cunoștințe din Poliție, eu nu am mai fost. Situația persista, au mai dispărut fructe din gradina etc etc și legume, anul trecut probabil că voi merge la Comisarul șef. Vi se pare corect să mergeți la poliție cu o problema și să fiți luați la mișto in ras? Soluție ce as putea face în afara faptului că am nevoie de dovezi, filmări cu camera de supraveghere?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti merge unde vrei ca nu vei rezolva nimic, daca nu prinzi hotul cand fura din gradina ta. Esti in romanica si fara dovezi clare, nu ai cum sa-l acuzi de nimic.
Instaleaza-ti camere sau garduri inalte si vei scapa de problema furtului.

| mi25 a răspuns:

Fa-le reclamatie la politisti la Inspectoratul de politie Judetean.
Daca ai probe. Martori. La judecatorie nu ai ce sa faci, deoarece fapta trebuie sa se incadreze in anumite limite.

| KR0N5TADT a răspuns:

Nu mai faci nici o reclamație la poliție. Dacă ai probe video, mergi direct la tribunal. Îl dai pe jegos în judecată pentru furt și distrugere, cerând daune morale și materiale. Ia un avocat bun. Atenție, camera video să fie montată de i firmă autorizată, iar tu să ai autorizație de instalare de la poliție. Succes.