| Dariuss11122 a întrebat:

Buna seara, Sunt implicat intr o talharie ca vinovat, am fost chemat la sectie pentru oferirea declaratiei, comisarul sau organul care se ocupa de caz mi-a precizat ca procesul va porni in 2 saptamanii si noi, cei care am cauzat talharia vom fi chematii la proces, tin sa specific ca plangerea a fost retrasa dar am fost informatii ca urmeaza procesul penal, au trecut 6 luni de la depunerea declaratiei si nu am fost chemat nici macar la politie, tin sa mentionez ca sunt minor si este prima abatere de la lege. Mai am de ce sa imi fac griji?

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai mai pus aceasta intrebare in 22.02. 2016 si ti-am raspuns, inclusiv ti-am citat prevederile legale aplicabile.
Inainte de trimiterea in judecata procurorul trebuie sa cheme invinuitii pentru a le prezenta materialul de urmarire penala. Ai fost chemat de procuror pentru aceasta?

| Dariuss11122 explică (pentru Ioandelasal):

Nu am fost chemat, doar ca as vrea sa vad mai multe pareri

| Brigaela a răspuns (pentru Dariuss11122):

Ioandelasal este singurul jurist de pe site. Noi ceilalti ne vom da cu parerea fara nici un argument. De exemplu, eu ti-as spune ca nu ai de ce sa iti faci griji, nu vei scapa nepedepsit vei ajunge intr-un penitenciar de minori si tineret fiindca fapta ta este grava si nu ai cum sa scapi fara o pedeapsa foarte serioasa. Dar asta e doar parerea unui om foarte cinstit care destesta hotii si talharii si i-ar vrea pe toti inchisi. Altii, care au furat, violat, omorat la viata lor, iti vor spune: bravo, esti de-al nostru, nu o sa patesti nimic, dar ai grija data viitoare sa omori victima ca asa e cool. Nici parerea lor nu e una argumentata, ei doar stiu, din proprie experienta ca vei mai face si alte infractiuni si spera ca acestea sa fie grave. Oricum, nu va sti nimeni, in afara de Ioandelasal, acre sunt prevederile legale. Poti sa ai perfecta incredere in raspunsul lui, e un specialist foarte bun in domeniul juridic si niciodata nu se inseala.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Brigaela):

Nah...nu e singurul jurist de pe site, unii din noi doar nu vrem sa ne afisam.

nu, nu va ajunge intr-un penitenciar de minori. trebuie sa fii deosebit de periculos ca minor sa primesti pedepsa privativa de libertate.

nu va stii nimeni prevederile legale? ce ai zice de orice om care stie sa deschida o carte? sau sa foloseasca netul? adica e destul de usor si pentru un neinitiat in tainele dreptului: intri pe google si scrii infractiune infaptuita de minor, pedepsele penale aplicate minorilor, talharie, impacarea partilor.

este suficient sa iti dai singura raspunsul cautand si citind sa zicem...cam 2 ore. este stufoasa materia, dar penalul este usor.

un jurist care niciodata nu se inseala nu exista. nu stiu cu ce avocati, juristi, referenti, judecatori, procurori, notari, executori ati avut de a face, dar jurist, in sensul sau cel mai amplu este orice persoana care este licentiata in drept. dar toti se inseala. dreptul este un domeniu atat de vast incat, oricat ai invata o viata intreaga, exista sigur o situatie in care sa te inseli. fie ca nu esti in domeniu (ca avocat penalist, civilul este greu. pentru un avocat specializat pe litigii de munca penalul este un taram neexplorat, etc), fie ca legislatia iti permite interpretari (o speta usoara este: X tabara pe Y sa o violeze. X isi da drumul in nadragi si nu poate duce penetrarea la sfarsit. judecatorul are de ales intre infractiune savarsita sau tentativa. in speta asta s-a ales infractiune savarsita. avocatii s-au mirat: de ce? pentru ca scopul faptei, adica implinirea nevoilor trupesti s-a realizat odata cu "e. jacularea" precoce a lui X. asta este speta cea mai usoara de inteles de non-profesionisti.

eu m-as limita de la comentarii atat de unice. suntem mai multi juristi pe site, orice specialist se inseala, dreptul nefiind o materie exacta precum matematica si nu in ultimul rand, noi ceilalti daca vrem sa aflam raspunsul, aflam doar fiind curiosi.

p.s. in 4 ani de drept si in 3 ani dupa de jurist nu am invatat din carti jurisprudenta. nu iti ofera nicio carte ce iti ofera o vizita in instanta. teoria e una, practica e cam 80% total altceva

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dariuss11122):

Pareri pot fi destule, ca in zicerea: Doi juristi si 3 pareri. Nimeni nu poate sa-ti spuna exact, daca mai trebuie sa-ti faci griji ori nu, avand in vedere ca nimeni de pe TPU n-are cum sa stie daca ai sau nu dosar penal, mai ales ca nici tu nu stii.

| Dariuss11122 explică (pentru Ioandelasal):

Cazierul meu este curat, nu am nici un dosar.

| Brigaela a răspuns (pentru JohnnyBi):

Imi cer scuze, nu am stiut ca mai exista juristi pe site, fiindca nu am vazut niciodata alte raspunsuri argumentate si intr-un limbaj care sa ma convinga. Nu contest ca tu esti jurist, desi limbajul tau si greselile de ortografie si topica pe care le ai ma fac sa am o incredere limitata in parerea ta juridica.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dariuss11122):

N-am spus ca ai, am spus ca nimeni de pe TPU nu poate sti, daca nici tu nu stii.
De altfel faci confuzie intre cazierul penal si dosarul penal.
In cazierul penal se inscriu doar condamnarile penale definitive iar dosar penal ai incepand cu data cand a inceput urmarirea penala impotriva ta, urmarire care poate sa duca la trimiterea dosarului in instanta de judecata sau nu, iar daca a fost trimis sa fii condamnat penal sau nu.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Brigaela):

Nu ma intereseaza catusi de putin de increderea ta. nu duc lipsa de clienti sa am nevoie sa impart sfaturi gratuite pe internet. daca observi greselile facute sunt doar din faptul ca imi este lene dupa fiecare punct sa apas pe shift, lucru facut de word automat. limbajul nu tocmai juridic la ora 5.25 dimineata venit din club cred ca s-ar fi inteles doar de la ora.

parerea mea juridica nu este gratis. parerea mea juridica porneste de la 200 lei pe ora. nu am rupt zeci de carti in cativa ani sa stau sa imi bat tastatura gratis. cum nu cred ca ar face-o nimeni cu un simt al auto-conservarii.

| Brigaela a răspuns (pentru JohnnyBi):

Sunt oameni pentru care generozitatea inseamna mult. Iar eu ma inclin in fata acestora. Nu iti pot explica de ce, e in structura mea umana, nu ai cum sa intelegi daca nu simti la fel.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Brigaela):

Dap, acord ajutor la cunostintele it, sport, sanatate, auto&moto. Adica pasiuni. Dar jobul ramane job. Drept am invatat ca asta am vrut sa urmez, dar cunostintele din pasiuni le impart. De aceea am si cont pe siteul asta.

| Tso a răspuns (pentru JohnnyBi):

Nu te supara ca iti spun, dar oamenii care au facut o facultate din pasiune nu se comporta asa. Pe Ioandelasal si pe Brigaela ii urmaresc de multa vreme. Ajuta tot timpul cu sfaturi pertinente in domeniul lor si nu se arunca mai mult decat cunosc. In plus, cei care urmeaza o facultate serioasa scriu corect gramatical din instinct. Nu au lenea de a apasa un shift sau de a cunoaste regulile de gramatica. Pe intelesul tau, drept ai invatat (o sa omit cu intentie cuvantul "pentru") ca ai facut facultatea la Spiru Haret. Ti-o spune o studenta in anul 4 la UB.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Tso):

Puteam face facultatea si la ghena din spatele blocului, admiterea la barou este meritul meu. cat timp nu mi se plang clientii, ca mai fac greseli este strict problema mea sa mi le repar. si tu daca faci o facultate din pasiune, ia da tu sfaturi juridice toata viata gratis. ia vezi, traiesti din pasiune? acum du-te si culca-te, eu am sa continui sa refuz sa apas shift.

nu inteleg de unde atatea "ifose" sa nu le zic altfel ca esti la ub? facultatea de stat fata de una privata cu ce difera? am avut aceeasi profesori, nu am terminat la spiru si examenele s-au dat pe bune. (da, am scris fara majuscule, sunt un analfabet). pana acum diferenta este ca eu fac parte din barou (da, cu b mic, ca mi-e lene sa apas pe shift) tu nu; deci, pana acum ca rezultate in viata sunt peste tine.

asa ca, te rog nu raspunde ca nu intru in polemici cu dadatori de parere si voi continua sa nu apas pe shift. cand vei termina si vei avea o functie care iti aduce bani, te rog REFUZA banii. doar o faci din pasiune. cu atata pasiune mori sarac.