| Delia_Alina_1998 a întrebat:

Bună seara! Stau într-un bloc la parter...langa bloc este o gradina în care oamenii in vârstă care locuiesc în bloc, ies seara la cărți cam la distanta de 4 metri de la geamul meu. Înjura, fac gălăgie. Orice zgomot se aude în ap. se uita repede, am discutat cu soțul meu ceva în apartament, la doua zile a aflat tot blocul, se uita sa vadă ce fac doi tineri care urmează sa se căsătorească. Au spus în bloc ca eu fac zgomot când o facă cu viitorul meu soț și nu mi se pare normal deloc sa trebuiască sa îmi țin geamurile închise. Exista vreo lege care ii poate alunga de acolo?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista nici o lege care sa-i alunge, in schimb exista L.61/1991 care sanctioneaza contraventional injuriile si galagia, citez:
"ART.2.Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
1)săvârşirea în public de fapte, acte sau gesturi obscene, proferarea de injurii, expresii jignitoare sau vulgare, ameninţări cu acte de violenţă împotriva persoanelor sau bunurilor acestora, de natură să tulbure ordinea şi liniştea publică sau să provoace indignarea cetăţenilor ori să lezeze demnitatea şi onoarea acestora;
25) tulburarea, fără drept, a liniştii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă;
  26) tulburarea liniştii locatarilor între orele 22, 00-8, 00 şi 13, 00-14, 00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuinţele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinaţia de locuinţe ori situat în imediata vecinătate a acestora;"

| Sofer a răspuns:

Cel mai bine ți geamurile închise când aveți discuții importante sa nu audă și cei de afara. Nu prea ai ce face cu acești vecini doar sa ii rogi frumos sa nu mai stea la tine la geam.