| hiei553 a întrebat:

Buna seara TPU.
Q1: Locuiesc la parter la bloc, fara asociatie sau administrator, si un vecin a decis sa isi depoziteze lemnele in spatele blocului. Nu sunt impotriva acestui obicei dar dansul a depozitat o cantitate exagerat de mare, la arpoximativ 3-4m de bloc, si sunt scanduri printre ele, excelente a te catara la mine in apartament. Doresc sa stiu daca exista o lege care sa il oblige sa le mute sau sa nu mai aduca si altele.

Q2: Tot acelasi vecin a depozitat si in beciul blocului o cantitate mare de lemne si a inchis zona cu lacat si nu am acces la horn ca sa il pot curata. As dori sa stiu daca exista si pentru subsol lege care sa ma ajute.

Tin sa precizez ca dansul este un amator inrait de alcool si in orice discutie cu el nu ma inteleg. Sunt si alti vecini care si-au depozitat corespunzator lemnele si nu as dori problema mea cu dansul sa ii afecteze.

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Poti apela o televiziune sa-ti mediatizeze situatia. Poti reclama la politie, sa-ti gaseasca articolul de lege in care sa incadreze situatia. Daca chiar te simti in pericol.Cu ei nu mai discuta daca nu sunt cooperanti. Poti de asemenea alerta pompierii. Nu ai voie sa depozitezi in subsoluri materiale inflamabile.(nu stiu insa legea, o poti afla tot de la ei sau de la un jurist).

2 răspunsuri:
| superdorex a răspuns:

O simpla sesizare la politie si se va rezolva, oricum e bine sa mergi si la primarie sa depui o sesizare, din ce stiu eu spatiul nu-i apartine si primaria va lua masurile ce se impun!

| Peridava a răspuns:

Sesizare la Politie (poate si Pompieri). Pentru susbsol, e material inflamabil, in plus, nu poti curata hornul (alt risc de incendiu).