| CrismaruIonel a întrebat:

Bună, soția mea vrea divorțul, dar eu nu vreau. Ce se întâmplă dacă ea îmi trimite cererea de divorț acasă? Și ce trebuie să fac ca să ma apar?
Adică nu prin cale amiabila.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu sotia iti trimite cererea de divort la domiciliu, aceasta iti va fi trimisa de judecatoria unde sotia a depus cererea.
Daca nu te descurci este bine sa angajezi un avocat, de preferinta unul specializat in divorturi si acesta va redacta si depune o intampinare, cu pozitia si apararile tale, posibil si o cerere reconventionala, daca si tu ai unele pretentii.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Aveti copii? Ea de ce ar vrea sa se desparta de tine? Ai fost infidel ai pe altcineva? Ca sigur sotia ta are un motiv serios de vrea sa divorteze de tine, ce varsta ai? Dar sotia? Ea are pe altul?

| TheGentleman a răspuns:

Nu ai ce face. Divorțul este unilateral, nu e musai necesar acordul ambelor părți

| adryang78 a răspuns:

Punctul de vedere legal ți l-a explicat deja foarte pertinent colegul Ioandelasal.
Dar de ce ai vrea să continui o astfel de căsnicie? E un chin pentru amândoi.

| Madaxo97 a răspuns:

De ce vrei sa stai legat de cineva care nu te mai vrea? Ce rost are? Elibereaz-o mai bine, cu ce te ajută pe tine ca o ți legată prin acte doar? Ea tot poate sa se ducă cu alții chiar si așa. Mai mult iti complici viața cand ai putea termina rapid, amiabil si ușor, treaba ta...

| eliancodrut a răspuns:

O casnicie nu se poate tine cu forta.

| ariel13 a răspuns:

Dacă o iubești accepți divorțul.

| ariel13 a răspuns (pentru ariel13):

Dragostea cu forța nu se poate.