| ilescun a întrebat:

Buna sunt cet.R.Moldova si vreau sa-mi cumpar o masina din Romania (nu pentru devamare sa circul cu numere RO prin MD) intrebarea e daca se face procura sau ceva la notar pe mine ca cet MD ca sa pot circula prin RO si MD. Am gasit o masina pe un site si scrie ca e expirat ITP cam asa ceva ( ITP expirat asigurare februarie 2015

posibilitate fiscal.

stiu ca are taxa platita, dar nu detin anaf...) cam ce inseamna asta si daca e posibil de prelungit ITP (ITP e revizia tehnica daca am inteles corect? )

1 răspuns:
| Caro34 a răspuns:

ITP = Inspectie Tehnica Periodica si da, se poate face in locuri speciale unde scrie acest lucru. Adreseaza-te unui notar, spunandu-i toate detaliile si el cu siguranta te va lamuri. Se poate face o procura sau un act de donatie. Procura e mai ieftina insa e pe o perioada de maxim 5 ani. Plata ei depinde de orasul unde o faci. In Turnu - Severin costa intre 150 - 200 lei. Numai bine!