| anonim_4396 a întrebat:

Buna sunt cet.R.Moldova si vreau sami cumpar o masina din Romania (nu pentru devamare sa circul cu numere RO prin MD) intrebarea e daca se face procura sau ceva la notar pe mine ca cet MD ca sa pot circula prin RO si MD. Am gasit o masina pe un site si scrie ca e expirat ITP cam asa ceva ( ITP expirat asigurare februarie 2015
posibilitate fiscal.
stiu ca are taxa platita, dar nu detin anaf....) cam ce inseamna asta si daca e posibil de prelungit ITP (ITP e revizia tehnica daca am inteles corect? )

Răspuns Câştigător
| FlorinelG a răspuns:

Da poti face procura pe numele tau la notar. itp-ul il faci la orice statie agreeata RAR (registru auto roman) costa aprox 50 euro. certifical fiscal se refera doar daca cumparatorul vrea sa inscrie masina in Romania. intereseaza-te cum e cu circularea masinilor in Moldova, de exemplu in Romania nu poti circula cu o masina mai mult de 90 de zile daca este din afara Uniuni Europene. e posibil ca si in Moldova sa fie vreo lege care sa zica ca nu da voie mai mult de 30-60-90 zile pe an la masinile straine. Ce masina vrei sa-ti iei:?

| ilescun a răspuns (pentru FlorinelG):

Am acuma o dacie cu numere de BRASOV si legea la MD permite deja sa stai nelimitat in tara doar trerbuie sa achiti VINIETA (taxa pentru drumuri)la timp 100 euro pe an si mergi ffara probleme doar itp trebuie sa-l faci la RO si la voi e foarte comvenabil ca e o data la 2 ani vreau ceva asa nu chiar scump pina la 1500 e la voi de banii astia cred ca as gasi ceva cit de cit decent de ex o dacie care costa la voi 2000 e la md fara 4500 e nu o ei este diferenta mersi pentru imformatii

1 răspuns: