| iuliany a întrebat:

sunt insarcinata in luna a8-a, nu lucrez si deci nu pot beneficia de concediu de maternitate, sotul insa lucreaza de mai mult de 12 luni, problema este ca din cauza crizei fin. se vor face restructurari si va fi disponibilizat. Vreau sa stiu la cat timp dupa nastere poate intra in concediul de crestere al copilului, si in ce conditii. V-a mutumesc anticipat, rog urgent.

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Vezi la adresa de mai jos problema dezbatuta pe un forum
http://www.avocatnet.ro/......ITATE.html
Este exact vorba de un caz ca si al vostru. in care mama nu lucreaza iar tatal vrea sa intre in concediu de ingrijirea copilului. Mai exista si un asa numit concediu de paternitate, ceea ce nu e cazul (este vorba doar de 5 zile libere pentru tata la nasterea copilului)

2 răspunsuri:
tundenana
| tundenana a răspuns:

Pe vremea cand am nascut eu...(acum 3 ani) a trebuit sa sa stau 2 saptamana in concediu postnatal si apoi sa depunem hartiile pentru indemnizatia de crestere a copilului... conditii? sa fie angajat 12 luni, sa nu munceasca timp de 2 ani nicaieri (pe hartie)...

tundenana
| tundenana a răspuns:

Am uitat sa precizez ca sotul mea a stat cu copilul 2 ani acasa...