| anonim_4396 a întrebat:

Buna,sunteti pro sau contra unirii Republicii Moldova cu Romania? Argumentati.

50 răspunsuri:
| VadTot a răspuns:

Le sta mai bine acolo langa rusi! Au stat atatia ani lipiti de rusi asa ca acolo sa ramana langa mama rusa"

| brandiburu a răspuns:

Din punct de vedere economic, am spus-o si o voi repeta: alipirea R. Moldova la teritoriul Romaniei ar echivala cu un dezastru (economic) pentru romani. Deja avem o gramada de greutati, nu ne putem permite sa le mai dam si altora de mancare. Asta este crudul adevar.
R. Moldova poate sa depuna toate eforturile de a se integra in UE si NATO (dar macar in UE) pentru ca oricum s-ar simti niste schimbari in mai bine (deschiderea granitelor si posibilitatea atragerii unor fonduri europene si tot ar insemna ceva).
Dar tinand cont ca "marii patrioti" sunt, in general, tineri cu mintea necoapta si tinand, de asemenea, cont ca sunt multi interesati in a perpetua aceasta stare de fapt pentru ca detin ONG-uri care incaseaza sume frumusele de bani...

| Paulla a răspuns:

Contra, e o ţară săracă.

| ღNuTzAღ a răspuns (pentru Paulla):

Bine ca voi sunteti mai bogati :@

| MenInShadow a răspuns:

Din partea mea, sa se uneasca, nu am nimic impotriva, ce, ei nu-s oameni? Sa ne unim toti, sa fim uniti, ca de aia suntem cum suntem...

| MenInShadow a răspuns:

N-am zis ca VREAU sa se uneasca, si nici n-am zis ca NU VREAU...
Cand am zis sa fim uniti toti, nu ma refeream la pamant, ca numai la bogatie si la averi ne gandim toti, ma gandeam uniti ca oameni, ca m-am saturat si eu de hapciupalitii care vor numai averi, pamanturi, bani si alte cacaturi, care de la o varsta se duc draq toate...
Diferenta de traditii, de limba, si de alte tampenii care ne fac pe noi sa zicem "nu frate, aia-s moldoveni, nu au facut nimic singuri, au fost ajutati", sau alte cacaturi pe care le scot unii pe gura (persoanele de fata se exclud, nu vreau sa te jignesc, daca asta pare - sorry >.<
Noapte buna!

| MenInShadow a răspuns:

Ehh... vezi comentul anteriorlaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gândește-te la România ca la un om gubav care, pe deasupra, se mai și îneacă. Apoi, imaginează-ți Republica Moldova ca un bolovan care, în cazul unei eventuale uniri, ar fi agățat la gâtul unei Românii deja cu apă în plămâni.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Privet
CONTRA
1.Republica Moldova este un stat aparte si independent.
2.Parlamentul,constitutia difera complet de ce-l al Romaniei
3.In constitutia Republicii Moldova limba oficiala de stat este MOLDOVENEASCA (fara comentarii ca e adevarat)
4. Poporul Republicii Moldova nu vrea unire si daca spuneti ceva de 7 aprilie mai uitati-va la video si imagini cum stau PL si PLDM cu flaguri si obliga lucratorii publici cu concedierea sa vina la revolutie si pe urma mai dau vina pe PCRM si pe POPOR
5.Republica Moldova are economia, traditiile legaturi externe proprii
6.Nu inteleg de ce romanii vreau unire ca si asa sunt saraci si nau ce minca

P.S Ai mai facut odnoklasniki? daca da sa-mi dai denumirea

| Danielbc a răspuns (pentru anonim_4396):

Simt ca esti moldoveanlaughinghai sa iti zic o chestie poate suntem noi saraci si nu avem ce manca dar studentii moldoveni vin in universitatile noastre, moldovenii vin si cauta aici locuri de munca, moldovenii vand tigari, alcool etc la colt de strada in Romania.Republica Moldova are economie si legaturi externe? si atunci de ce au imprumutat de la romani 100 milioane de euro nerambursabili? de ce Moldoveni ne-au cerut ajutor sa reduca dependenta de gasele rusesti? sa inteleg ca pentru ajutor suntem buni dar pentru unire nu?(nu ca as vrea asta).de ce nu au imprumutat de la rusi? de ce nu se duc sa studieze in Rusia? de ce ne-au rugat sa punem o vorba buna celor de la UE? sunt un popor cu traditie si economii,, externe''de ce nu se descurca singuri? nu vorbesc romaneste? vorbesc moldoveneasca? si atunci cand ne vand tigari la colt de strada cum vb cu noi? dar cand studiaza cum inteleg ce scriu in carti? pentru ca sunt un popor independent si nu vor unire multi si-au facut cetatenia romana nu? da voi astia de pe site care tot spuneti ca nu vreti unire(ma refer la moldoveni)si spuneti ca vb,, moldovienesti''nu,, romaniesti''cum de vorbiti cu noi romani aici? cum de ne intelegeti? daca nu aveti nevoie de noi de ce tot apelati la noi? imi e scarba de astfel de oameni care nu citesc ziarele si tot cer ajutor dar se dau mari si tari.de ce nu vreau sa ne unim cu voi? simplu inca nu a-ti ajuns la capacitatea noastra intelectuala. poate suntem noi saraci dar nu suntem presul nimanui.

Dollars-noi am facut o revolutie! noi am luptat pentru drepturile noastre! cand sunt alegeri(de exemplu)nu ni se ia cablul pentru a castiga partidul comunist cum a fost la voi, in 100%din scoli se vorbeste romaneste in timp ce multe scoli de la voi e obligatoriu sa se vorbeasca ruseste! sunteti la fel ca liderii vostri cereti o mana de ajutor si apoi vreti sa o taiati! uitati-va la liderii vostri politici! au cersit un imprumut si acum ne jignesc! asa lider asa popor

| anonim_4396 explică (pentru Danielbc):

Sunt fata si sunt ruso-moldoveanca.RM a imprumutat de la Rusia tot o suma mare si nereturnabila neau dato asa simplu si jumate de planeta e dependenta de gazele rusesti si vad ca spui de evenimentele din anii acestia vinovati nu-s moldovenii dar AIE care falsifica voturi ca au numarat 3 ZILE voturile sa aleaga primarul capitalei si ce e mai interesant ca dupa sondaj vreo 70%cistiga PCRM iar dupa 3 zile de numarare numai 47%. Nici pe noi nu ne obliga, nimeni votul este secret iar intr-o noapte cind le numara este practic imposibil sa le falsifice dar nu un oras in 3 zile laughing laughing laughing
La noi se invata limba rusa pentru ca jumate din populatie e rusofona nu stie deloc romana iar cealalta jumate stie si romana si rusa si din aceasta cauza se studiaza ambele.La noi liderul a fost foarte bun si posibil sa mai fie dupa alegeri ca in acesti 8 ani a fost facut ceva pentru tara daca nu ma crezi iti dau argumente.Si RM numai in acesti 3 ani cu AIE-2 a cam saracit ca aceia cind au venit la putere li sa intunecat in fata ochilor si numai fura fara sa faca ceva pentru tara si sa vezi cum au comentat noile masini pentru Parlament de 100 000 euro,, ei trebuie sa mearga pe ceva normal caci conduc tara"
Sper ca ma-i inteles

| Danielbc a răspuns (pentru anonim_4396):

In primul rand te-ai dat de gol ca vb romanalaughing)in al doilea rand daca tot a-ti imprumutat si de la rusi de ce nu ii jigniti si pe ei cum ne jigniti pe noi?(ma rog lideri vostri)nu aveti asa de mult tupeu nu? va luati e democratia noastra dar la voi falsificarea voturilor e in floare.Stii care e diferenta dintre noi si voi la imprumuturi? e ca noi cand am imprumutat bani de la FMI i-am respectat, chiar daca nu am fost de acord cu, clauzele lor tot I-AM RESPECTAT! in schimb voi ne jigniti.in afara de de cei 100 de milioane de euro Romania va mai dat bani(uitate in toate ziarele si cele romanesti si cele straine), v-am dat bani moca iar voi drept multumire ne-ati jignit. aveti probleme cu bani doar de cativa ani? ciudat dar de mai bine de 7 ani e plin de moldoveni pe aici care vand tigari, cafele etc.de mai bine de 7 ani tot cereti cetatenie romana.nu sunteti de acord sa ne unim dar cand e vorba sa intrati in universitatile noastre treceti prin,, usa''numai sa obtineti un loc.Stiti de ce niciodata nu veti fi la nivelul nostru? pentru ca nu vedeti adevarul, pentru ca va dati puternici cand de fapt fara ajutor nu puteti sa faceti nimic.sa spus mai sus ca rusi v-au construit scoli, gradinite etc.ca noi romani nu am facut nimic.credeti ca scolile alea mai mergeau daca nu va dadeam atatia bani? rusi v-au facut scoli, spitale etc.noi v-am imprumutat bani cu duiumu(adica foarte multi), a-ti mai imprumutat si de la rusi bani si pe cont propriu ce a-ti facut? ma refer ceva remarcabil.haide ca un moldovean se lauda aici cu economia si traditile. apropo de traditie, stii ce se face cand o traditie ruseasca si una romaneasca se uneasc? devin traditie moldoveneasca.in timp ce toti au alungat comunismul voi l-ati votat asta spune totul.

| Paulla a răspuns (pentru Danielbc):

În legătură cu limba moldovenească, e mai mult o altă denumire dată pentru limba română de către moldoveni. Din câte ştiu, sunt câteva diferenţe între ele, dar nu semnificative. Serios acum, n-ai fost niciodată prin regiunea de nord-est a României, pe lângă Prut? E prezent accentul ăla rusesc specific moldovenilor de peste Prut, doar că nu e la fel de puternic.

| anonim_4396 explică (pentru Danielbc):

La voi e alt adevar la noi e altul nu stiu cum am imprumutat ca aici nu a ajuns nici un leu si toti banii au fost de la Russia nimic de la voi la noi in ultimii 8 ani nu a ajuns vezi sa nu fi fost vreo farsa banii se duc da n-a ajung poate nici nu se pornesc si in acesti 8 ani chiar am fost mai bogati mama mea e om de afaceri si se observa foarte tare diferenta.Si vezi ca la noi sunt facte despre adevar la voi nimic si noi votam PKRM pentru ca acest partid a facut macar ceva pentru tara si in acest 8 ani cu Romania nu a fost nici o relatie si bani tot nu au fost sigur ca a fost vreo farsa bla bla bla oricum n-o sa ma crezi

| Danielbc a răspuns (pentru anonim_4396):

E alt adevar la voi pentru ca sunteti comunisti! intodeauna se ascunde adevarul! de ce crezi ca toti au luptat impotriva comunismului toti? de mine? ca erau foarte sinceri? citeste ziarele atat romanesti cat si straine si vei vedea cati bani v-am dat.ati fost mai bogati in acesti 8 ani? atunci de ce a-ti imprumutat bani de la rusi si american? de ce in fiecare zi vin sute de moldoveni pentru a scapa de saracia de acolo? de ce toata presa din strainatate vb despre cat de rau o duceti? de ce americani investesc in scolile voastre daca aveti atatia bani? sorry dar ori tu nu stii pe ce lume esti pentru ca familia ta o duce bine ori...nu stii pe ce lume esti pentru ca familia ta o duce bine.de bine ce o duceti,, sunteti''in UE? sau NATO? de bine ce o duceti o tineti din imprumut in imprumut? hai sa fim seriosi. Daca la voi presa e tinuta in,, catuse''atunci citeste presa straina(daca nu o crezi pe cea romanesca)

| anonim_4396 explică (pentru Danielbc):

Poate la voi e minciuna si alt adevar ca chiar in RM nu a juns nici un leu de la romani pentru ca nu era nici un motiv si statele nu pre prietenesc.Ai cazut de pe luna? Ce americani? Neau dat bani numai rusii si chiar daca cineva fuge fuge in Russia nu in Romania si la noi presa e libera adica a fost ca acum a venit AIE-2 la putere vezi sa nu furat la voi conducerea si sa spuna ca a dat ajutor la moldoveni

no comment

| Danielbc a răspuns (pentru anonim_4396):

Habar nu ai pe ce lume esti, uitate in presa straina moldoveanca lu peste

| anonim_4396 explică (pentru Danielbc):

Vreau sa-ti spun ca RM nu are relatii cu Romania poate voi ceva ati incurcat cum am mai spus de la voi aici nu a ajuns nici un leu

| Danielbc a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta vi se spune voua, citeste ziarele straine! ok noi,, mintim''dar si straini mint? si americani mint ca v-au dat bani? si straini mint ca v-am dat bani de 2 ori? oricum nu conteaza ce crezi tu important e ce stie restul lumi.candva cand toti moldoveni isi vor da seama ce s-a intamplat, imi vei da dreptate

| anonim_4396 explică (pentru Danielbc):

Nustiu cine o dat am spus doar ca aici nu a ajuns nici macar un leu americanii au facut numai o fundatie nu stiu ce in rest nimic mai verifica si tu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De acord happy happy happy

| DaniAdrian a răspuns:

Pro si Danielbc nu ca ei nu au vrut dar ei apartin si a Rusiei si de fapt Rusia nu a fost de acord cu unirea dintre cele doua tari.

| anonim_4396 explică (pentru DaniAdrian):

Ma-i RM este un stat independent si nu poate alt stat sa aleaga

| ValentinCN a răspuns:

PRO sau Contra, se poate deduce din urmatorul articol http://drept-md.com/moldova-news-in-limba-romana-sau-limba-rusa/
. care explica clar cum e subjugata limba romana de catre limba rusa in Republica Moldova!

| ღNuTzAღ a răspuns:

Правельно! xD niste sarantosi si proshti big grin

| Danielbc a răspuns (pentru ღNuTzAღ):

Ce ziceai de familia ta?

| ღNuTzAღ a răspuns (pentru Danielbc):

Sa nu te...

| ღNuTzAღ a răspuns:

Respect tie big grin

| Danielbc a răspuns:

Eu nu-s de acord si iti spun si de ce.Acum ceva ani li s-a propus sa se uneasca, cu noi si ei nu au vrut, daca le spui ca vorbesc romaneste se simt jigniti si spui ca vorbesc moldoveneste, daca le spui ca sunt romani se enerveaza(majoritatea), mai degraba sunt mandri daca le spui ca sunt,, rusi'''decat daca le spui ca sunt romani.deci sa se uneasca, cu rusii nu cu noi, cand au avut,, ocazia''au refuzat, plus nu as vrea sa ii,, umilim''si sa fie nevoiti sa vorbeasca romaneste

| Danielbc a răspuns (pentru Danielbc):

M-am gandit ca atunci cand am zis ca nu-s de acord v-ati prins ca sunt CONTRA dar acum imi dau seama ca la uni e mai greu...din cate imi aduc aminte Republica Moldova nu face parte din Rusia, sau ma insel? daca tot fac ce spui rusii atunci sa se uneasca cu ei, nu? eu nu inteleg de ce tot se da vina pe rusi, da ei sunt puternici dar Moldova e o tara libera. daca accepta sa se uneasca, cu Romania ar fi avut sprijinul UE si NATO in caz ca aveau probleme cu rusi.Dar e mai usor sa refuzi decat sa lupti nu? sau poate e mai bine sa fi pres decat luptator.Plus de ce am vrea sa ne unim cu o tara saraca? atunci cand le mergea cat de cat bine nu au vrut iar acum cand multi,, mor'''de foame vor? ai zis sa nu zic ca ei nu au vrut, nu ai citit cand s-a spus sa argumentam raspunsul nostru? sau faci parte din,, stupidpeople''?

| victorr_3274 a răspuns (pentru Danielbc):

UE si NATO? ma faci sa rad laughing Cand in Siria se omoara civili, ONU a vrut sa intervina, dar rusii nu le-au dat voie. Crezi ca e asa de simplu? Nu, Moldova nu apartine rusilor, dar ei inca sunt o putere si au o mare influenta. N-am vazut pe cineva sa aiba tupeu sa-i supere. Cine crezi ca ar porni al 3-lea razboi mondial pentru Romania si Moldova? Crezi ca la UE le pasa de noi asa de mult? laughing Si din NATO inca nu facem parte.

| Danielbc a răspuns (pentru victorr_3274):

Ma bucur ca te-am facut sa razi dar tu tocmai ai aratat cat de incet la minte esti.romania e in NATO din martie 2004, inteligentul lui peste.De ce nu a intervenit NATO pentru Siria?
hai sa iti dau cateva motive:1.interventia ar starni un conflict regional; 2. Opozitie din interiorul NATO(de ex Turcia nu ar fi de acord); 3.Siria ar fi foarte greu de batut, si se considera ca ar fi prea multe pagube pentru o tara care oricum nu e in NATO sau UE; 4. si asa america e implicata razboaie foarte mari deci America nu ar putea interveni din punct de vedere militar.De ce UE si NATO ar interveni pentru Romania? nu stiu...,,poate''pentru ca am semnat un tratat cu ei? si sunt obligati sa ne sprijine? Da, Rusia e o mare putere dar chiar crezi ca s-ar pune cu NATO si UE pentru o tara care de abia o duce de pe azi pe maine? sa fim seriosi.

Asa ca in loc sa te iei de alti si sa,, razi''de ei, mai bine ai invata cate ceva si nu te-ai mai face de tot rahatul aratandu-ti,, inteligenta''

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru Danielbc):

Mai, Daniel. Tu stii cine a fost Grigore Vieru? NU STII! Moldovenii au fost mintiti de rusi ca ei nu sunt romani. In Moldova, rusii au adus ucrainieni pentru a se opune unirii cu Romania.

| Danielbc a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

De unde stii tu ce stiu eu? domnule,, profesor''iti zic un singur lucru

Basarabie Cu Jale
/In mine a lovit strainul/
/De Pasti sau Denii/
/Dar incoltitu-m-au bezmetici/
/Si moldovenii./
/Ca nu suntem romani strainul/
/Pe-a lui o tine./
/Si-ai mei mai tare-l cred pe dansul/
/Decat pe mine./
/Basarabie cu jale, /
/Basarabie,/
/De pe deal si de pe vale, /
/Basarabie! /
/„Incalcita-ti este viata", /
/Basarabie!/
/ „Ca graul ce-l bate gheata",/
/Basarabie!/
/ In mine-au dat si moldovenii/
/Necrestineste./
/Ci-s fericit ca-n ei romanul/
/Tot mai traieste./
/ Ei spun ca nu-s romani, ci lacrimi/
/ In piept framanta/
/ Cand un Farcas sau Vicoveanca/
/ Sau Gheorghe canta./
/ Basarabie cu jale, /
/Basarabie, /
/De pe deal si de pe vale, /
/Basarabie!/
/ „Incalcita-ti este viata", /
/Basarabie, /
/„Ca graul ce-l bate gheata", /
/Basarabie! /

au fost mintiti? si inca nu au sters minciuna? sau ei se desteapta mai greu? eu stiu asa:daca iti spun,, 3''ca esti beat TE CULCI! ei nu au aflat ca e minciuna? sau nu sunt,, beti''? stii care e diferenta dintre betivi si prosti? betivi se trezesc prosti...prosti raman.Eu nu stiu daca esti roman sau moldovean, daca esti roman uitate cat ne-au jignit moldoveni si spune-mi daca iti place, daca esti moldovean uitate cum se comporta compatrioti tai cu oameni care au incercat sa-i ajute cu bani imprumutati, cu locuri in universitati sau cetatenii, uitate cum se comporta cu oamenii care i-au considerat FRATI, care au vrut unire.nu pentru bani sau pamant, noi avem mult mai mult pamant iar bani...nu ar veni atatia moldoveni in Romania daca Romania ar fi o tara mai saraca decat republica moldova, vroiam sa luptam, sa muncim si sa ne bucuram impreuna asta pana cand au inceput jignirile si porcariile atat a puteri voastre cat si a multor moldoveni

| Danielbc a răspuns:

Romania noastra? ai zis ca esti ruso-moldoveanca si acum vb in numele romanilor? Romania e in UE si NATO drept urmare in caz de razboi ei sunt OBLIGATI sa ne ajute! de asta e si un tratat.de ce crezi ca Romania participa de exemplu la razboiul din irak? suntem in NATO si trebuie sa ii sprijinim pe membri ei! dar bineinteles voi nu prea stiti ce inseamna sa sprijini pe cineva avand in vedere ca,,taiati''mana care va ajuta prin jignirea unui stat care v-a dat atatia bani.,,tu te uiti la Romania noastra''care,,noastra''fata? esti sanatoasa? sau rusi v-au luat si creierul nu numai onorea? uite tara asta de someri,sarantoci,tigani,analfabeti si prostitoate v-a dat bani pentru a avea ce pune in troaca pentru a nu crapa de foame! in tara asta de analfabeti cersiti locuri pentru la universitati, in tara asta de someri, sarantoci, tigani, analfabeti si prostitoate stati la colt de strada sa vindeti tigari, cafea etc.pentru a avea paine acasa.in tara asta multi moldoveni stau la coada pentru cetatenie.Asa,,someri,sarantoci,tigani,analfabeti si prostitoate''am avut mila de voi si v-am ajutat! zici de prostitoatele de la noi? femeile din moldova voastra sunt prostitoate care vin si isi vand trupul mosnegilor pentru a scapa de saracia de la voi din tara.Asa cum suntem noi am reusit sa intram in UE si NATO in timp ce voi va milogiti de noi sa punem o vb buna la ei pentru ca nu aveti puterea nici macar sa vb direct cu ei.Iti dai seama ce tara ai tu daca a trebuit sa luati bani de la Romania, Rusia si America? Romania fie ca e saraca sau bogata nu are un caracter atat de jegos ca voi.Ma mir cum nu iti e rusine sa jignesti o tara care si-a luat de la,, gura''ei pentru a va da voua bani.Stii de ce niciodata nu ne vom uni? stii de ce niciodata nu veti fi la nivelul nostru? pentru ca noi suntem un popor care la greu intodeauna ajuta, un popor care chiar daca nu e de acord cu ceva e rabdator si chiar si cand ni se termina rabdarea tot reactionam decent, suntem un popor care vede realitatea fie ea buna fie ea rea si cel mai important in contextul de fata, suntem un popor care intodeauna ia respectat pe cei care ne-a ajutat.noi am luptat pentru libertate, toate tarile au luptat impotriva comunismului in timp ce voi l-ati ales.stii de ce l-ati ales? pentru ca gandirea voastra e tipic gandire comunista. Daca liderul comunist spune,,Romania rea''toti ganditi la fel,nu mai tineti minte ca mancati si din banii pe care noi vi i-am dat, daca liderul spune,, Romania saraca''sunteti de acord uitand te toate imprumuturile si ca sunteti saraci lipiti pamantului, daca liderul spune,, Romania e plina de prostitoate''uitati ca multe dintre prostitoatele de aici sunt din Republica Moldova iar cele de,, lux''fac sex cu mosi pentru o paine.Asa ca sterge-ti muci de la nasul comunist si vezi realitatea

| Danielbc a răspuns:

Esti romanca? chiar si asa habar nu ai pe ce lume esti. poti sa te duci in Republica Moldova daca ei o duc asa de,, bine''oricum faci romani de rusine cand vb de lucruri de care habar nu ai

ps.citesti mai incolo? ok oricum sunt suprins, dupa cat ai aberat faptul ca stii sa citesti e ceva.dar tot imi faci scarba

| Danielbc a răspuns:

Raspunsul e acelasi pentru amandoi nu numai pentru moldoveanca aia, amandoua aberati.nu cititi presa din Romania sau cea din strainatate dar tot contraziceti

ps.sa stii ca imi cer scuze.imi cer scuze ca am butonat atata incercand sa va conving ca cea ce spune-ti voi sunt tampenii, imi cer scuze ca v-am dat atata atentie.

ps 2. cea ce spun eu e in toata presa romana si STRAINA cea ce spui tu e in cartile sf

| Danielbc a răspuns:

Ar trebui sa iti ceri si tu scuze ca murdaresti limba romana cu un asemeanea scris si aici nu ma refer incercarea ta de a vb,, moldoviniesti''ci la,, skuzi'' sai,, kinui''grea cu limba asta off

| Danielbc a răspuns:

Ne face analfabeti o pitipoanca, care spune,, sarantoshi'',, k'',, s''laughingDoamnelaughingnu te-ai saturat sa te faci de cacao? nu te-ai saturat sa arati la toata lumea cat de inceata la minte esti? de fapt pentru a iti da seama iti trebuie creier...

Danutza nu suntem bogati dar nu suntem nesimtiti si nerecunoscatori ca moldoveni

| Danielbc a răspuns:

Hai sa vorbesc pe limba ta poate asa intelegi:

ah rahat in loc de creyer, iar vitoru t@u va fh la fel ca cr33rul tau.te iei de scrisu meu dar tu scrh cu dosu ala plin de gr@sime, uitat3 cum am scris eu p@n@ acum(exceptia acest mesaj pe care incerc sa il scriu mai pe intelesul tau)si uitate la cum ah scrhs tu apoi d@te cu capu de perete, tara noastra @ ajuns asa din cauza intelijentelor ca tine care sunt scursur@ societath.acum mars ca ma fac de ras ca vb cu una ca thne

| anonim_4396 explică (pentru Danielbc):

Asta nu-i moldovineasca si graiesti amu

| Danielbc a răspuns:

Uite de al dracu comentez desteapta lu peste.de ce nu te duci pe site-urile moldovenilor? daca tot ii pupi in cur atata? haide,, mars''

| Danielbc a răspuns:

Comentez cand vreau si cat vreau ok? sa las fata in pace? care fata eu am vb doar cu o pitipoancahappyel ne face sarantoci si prosti si tot eu sa las fata in pace? bine o las, ma fac de ras ca vb cu doua fete care au creierul cat 2 alune(fiecare)

bye

| Danielbc a răspuns:

Si daca imi dai ignore cum ne mai,, iubim''?laughingsa am grija cum vb? nu voi m-ati facut sarantoc si prost? si eu sa am grija cum vb? constitutie si drepturile omului? nu voi spunea-ti ca libertatea si democratia noastra e falsa? acum e buna?laughingtoti avem pareri diferite? si atunci de ce exista,, lucruri in comun''si,, credem in aceleasi lucruri''? ma pupi? pff stiam eu ca te,, indragostesti'' de minelaughing)

| anonimul0826 a răspuns:

Toti suntem frati pe lumea astasi din acestmotivsunt pro nu am nimic in potriva

| manele20123onlinelolxdxdmwtf a răspuns:

Eu sunt pro deoarece ii consider pe Moldoveni Romani dar incep sa ma indoiesc ca si moldovenii sunt de acord.
Am impresia ca mintile le-au fost infectate de rusi.

| anonim_4396 explică (pentru manele20123onlinelolxdxdmwtf):

Nu mintile moldovenilor au ramas la loc dar a voastre au fost infectate de liberalismul si democratia falsa ca muriti de foame si credeti ca va e bine

| greatphantom a răspuns:

Eu sunt din Moldova dar iubesc Romanii cum imi iubesc parintii si doresc foarte tare unirea cu Romania si cu Europa deoarece cu Rusii neam simtit foarte rau, neau dus in Siberia si am inghetat de frig. UNIRE CU ROMANIII! Funda!

| Yellowwolf a răspuns:

Contra unirii.N-avem nevoie de ei

| Shtirbu_Valeriu_1991 a răspuns:

Eu sunt contra unirii!
Si buneii mi-au spus ca romanul nu ne este prieten.
Romanul ne-a tradat in razboiul mondeal.