| anonim_4396 a întrebat:

am auzit ca este greu de obtinut un ordin de restrictie, as vrea sa obtin unul, am nevoie de avocat? Rog sa raspunda doar cunoscatorii de cauza

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La noi se numeste ordin de protectie si se poate obtine in baza L. nr.217/2003, republicată în 2014. Legea o gasesti pe mai multe site-uri si contine in anexa un model de cerere tipizata, care trebuie completata. Nu este nevoie neaparat de avocat. Citeste legea si o sa vezi daca te descurci, o gasesti si aici: http://www.dreptonline.ro/legislatie/legea_prevenirii_violentei_familie.php